US.IV/443-66/04 - Zwolnienie od podatku od towarów i usług przygotowywania posiłków przez szkołę na zlecenie gimnazjum

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 30 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Ełku US.IV/443-66/04 Zwolnienie od podatku od towarów i usług przygotowywania posiłków przez szkołę na zlecenie gimnazjum

Pytanie podatnika

Czy przygotowywanie przez Szkołę posiłków dla uczniów Gimnazjum, na odrębne zlecenie tego Gimnazjum, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Odpowiadając na zapytanie z dnia 29 lipca 2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ełku na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia.

Treść zapytania:

Szkoła przedstawiła, iż prowadzi stołówkę szkolną, w której przygotowuje obiady dla własnych uczniów oraz na odrębne zlecenie Gimnazjum przygotowuje obiady dla uczniów tego Gimnazjum.

Szkoła zwróciła się z zapytaniem, czy przygotowywanie przez Szkołę posiłków dla uczniów Gimnazjum, na odrębne zlecenie tego Gimnazjum, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Szkoła zajęła w tej sprawie stanowisko, że przygotowywanie przez Szkołę posiłków dla uczniów Gimnazjum, jest zwolnione od podatku od towarów i usług, gdyż są to usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi.

Odpowiedź organu podatkowego:

- Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 7 załącznika nr 4 do ww. ustawy, wymienione są usługi w zakresie edukacji (PKWiU ex 80). Z powyższych przepisów prawa wynika, iż usługi w zakresie edukacji są zwolnione od podatku od towarów i usług.

- Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi dokonał klasyfikacji czynności prowadzenia stołówki szkolnej, jako mieszczących się w grupowaniu PKWiU 80, przy łącznym spełnieniu następujących warunków:

- Stołówka musi być prowadzona przez personel szkoły wyłącznie dla uczniów i pracowników szkoły,

- Stołówka nie może być prowadzona przez odrębny od szkoły podmiot gospodarczy, w tym także nie może być prowadzona przez gospodarstwo pomocnicze przy szkole, stołówka nie może też przygotowywać posiłków na odrębne zlecenie,

- Prowadzenie stołówki musi być ściśle związane z działalnością szkoły.

Z powyższego wynika, że przygotowywanie obiadów przez Szkołę dla własnych uczniów, korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, z uwagi na to, iż jest to usługa w zakresie edukacji (PKWiU 80).

Natomiast w przypadku przygotowywania obiadów przez Szkołę będącą jednostką budżetową na odrębne zlecenie Gimnazjum będącego jednostką budżetową, ma zastosowanie wprowadzony w dniu 25 czerwca 2004 r. przepis § 8 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970, Nr 145 poz. 1541), zgodnie z którym, zwalnia się od podatku usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej.

W przedstawionym przez Szkołę stanie faktycznym, przygotowywanie przez Szkołę jako jednostkę budżetową posiłków na zlecenie Gimnazjum będącego jednostką budżetową jest zwolnione od podatku od towarów i usług, z uwagi na to, iż są to usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi.

Stanowisko Szkoły przedstawione w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl