US.IV-443/65/2004/VAT - Rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług Urzędu Miasta jako jednostki organizacyjnej gminy albo Gminy jako osoby prawnej w przypadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem przez Gminę

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Puławach US.IV-443/65/2004/VAT Rejestracja jako podatnika podatku od towarów i usług Urzędu Miasta jako jednostki organizacyjnej gminy albo Gminy jako osoby prawnej w przypadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem przez Gminę

Pytanie podatnika

Kto powinien być zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług w przypadku wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem przez Gminę - Urząd Miasta jako jednostka organizacyjna gminy czy też Gmina jako osoba prawna?

Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika opisanej w zapytaniu z dnia 16.09.2004 r., nr FN/3551/52/2004 (data wpływu 17.09.2004 r.). Informacji udzielono na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z 1997 r. z późn. zm.).

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei art. 15 ust. 6 ww. ustawy stanowi, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego i osoba prawna jest więc podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie określonym w cyt. wyżej art. 15 ust. 1 i 6 ustawy.

Gmina działa przez organy. Organami gminy, zgodnie z art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 1991 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.), są rada gminy i wójt (burmistrz, prezydent miasta) i zgodnie z art. 11a ust. 3 tej ustawy ilekroć w ustawie jest mowa o wójcie, należy przez to rozumieć także burmistrza oraz prezydenta miasta. Art. 26 ust. 1 ww. ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że organem wykonawczym gminy jest wójt, który zgodnie z art. 31 tej ustawy kieruje bieżącymi sprawami gminy oraz reprezentuje ją na zewnątrz. W myśl art. 33 ust. 1 cyt. ustawy wójt wykonuje zadania przy pomocy urzędu gminy. Urząd Gminy jest zatem aparatem pomocniczym organu wykonawczego. Z art. 2 ust. 2 ww. ustawy o samorządzie gminnym wynika, że wyłącznie gmina posiada osobowość prawną.

Powyższe oznacza, że Gmina winna być zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług jeśli wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu tym podatkiem.

Stanowisko podatnika jest więc niezgodne ze stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl