US IV/4301/1/05 - Nabycie własności nieruchomości na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 czerwca 2005 r. Urząd Skarbowy w Bełchatowie US IV/4301/1/05 Nabycie własności nieruchomości na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności.

Pytanie podatnika

Na podstawie postanowienia nabyłam nieruchomość w drodze przysądzenia własności nieruchomości - po rozpoznaniu sprawy o egzekucję z nieruchomości.

Zwracam się z wnioskiem o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, czy nabycie nieruchomości w powyższym trybie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Według mojej opinii powyższe nabycie nieruchomości jest wolne od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 1 kwietnia 2005 r. (wpłynął do Urzędu Skarbowego w dniu 12 kwietnia 2005 r.) o udzielenie interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia własności zabudowanej nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności jest prawidłowe. Przysądzenie własności na podstawie art. 2 pkt 3 w zw. z art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Dnia 12 kwietnia 2005 r. złożyła Pani wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nabycia własności zabudowanej nieruchomości położonej w Bełchatowie, na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w Bełchatowie z dnia 5 maja 2004 r., I Co 278/04 o przysądzeniu własności. Zgodnie z zawartym we wniosku stanowiskiem powyższe nabycie nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959), podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Przepis art. 1 ust. 1 pkt 3 cyt. ustawy stanowi, iż podatkowi temu podlegają też orzeczenia sądów, w tym również polubownych oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2. Stosownie do dyspozycji art. 1 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o czynnościach cywilnoprawnych, przepisy ustawy stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają temu podatkowi umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym.

Użyte w przepisach ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie rzeczy należy interpretować zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, który w art. 45 stanowi, iż rzeczami są przedmioty materialne. Dzielą się na nieruchomości (gruntowe, budynkowe, lokalowe) i ruchomości.

Po rozpoznaniu sprawy egzekucyjnej z wniosku PKO BP SA Oddz. Regionalny w Łodzi i stwierdzeniu, że:

- zostały spełnione warunki, o których mowa w art. 995, 998 i następnych k.p.c.,

- uprawomocniło się postanowienie o przybiciu,

- zostały wypełnione warunki licytacji, Sąd Rejonowy w Bełchatowie dnia 5 maja 2004 r. wydał z urzędu postanowienie I Co 278/04, w którym orzekł o przysądzeniu na Pani rzecz własności zabudowanej nieruchomości położonej w Bełchatowie.

Na podstawie art. 995 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 z późn. zm.), osoba na której rzecz udzielono przybicia uzyskuje - jeżeli wykona warunki licytacyjne - prawo do przysądzenia własności nieruchomości.

W myśl art. 998 § 1 k.p.c., po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności.

Przysądzenie własności jest etapem egzekucji z nieruchomości, który następuje po jednym z trzech wariantów toku egzekucji z nieruchomości:

a) skutecznym udzieleniu przybicia w drodze licytacji w trybie art. 997 i 995 k.p.c.,

b) po udzieleniu przybicia na rzecz przejmującego nieruchomość w trybie art. 958, 982, 984 i 989 k.p.c.,

c) po wydaniu postanowienia o ustaleniu ceny na rzecz podmiotu korzystającego z prawa pierwokupu w trybie art. 944 k.p.c. Do przysądzenia własności jest niezbędne łączne wystąpienie przesłanek:

- uprawomocnienia się przybicia,

- wykonania przez nabywcę warunków licytacyjnych.

Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność nieruchomości na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru oraz tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości - art. 999 k.p.c.

W przepisie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca zwalnia od podatku umowy sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Stosownie do art. 1 ust. 2 przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stosuje się odpowiednio do przedmiotów opodatkowania określonych w ust. 1 pkt 2 i 3, a zatem do orzeczeń sądowych wywołujących takie same skutki prawne jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 tejże ustawy.

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pozwalają zatem na zajęcie stanowiska, iż nabycie przez Panią zabudowanej nieruchomości na podstawie postanowienia o przysądzeniu własności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta. Jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona w drodze decyzji organu odwoławczego.

Opublikowano: www.izbaskarbowa.lodz.pl