US-III-54/S/31/2005 - Opodatkowanie podatkiem VAT opłat pobieranych za wydanie dowodów osobistych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim US-III-54/S/31/2005 Opodatkowanie podatkiem VAT opłat pobieranych za wydanie dowodów osobistych.

Pytanie podatnika

Podatnik prosi o opinię w sprawie opłaty pobieranej za wydanie dowodów osobistych. Czy ww. opłata jest zwolniona czy też nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z treści złożonego zapytania wynika, że Gmina pobiera opłaty za wydawanie dowodów osobistych.

W związku z powyższym Gmina zapytuje, czy opłata za wydanie dowodu osobistego jest zwolniona z podatku VAT czy też nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Według stanowiska Gminy opłata za wydanie dowodu osobistego, pobierana na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz. U. z 2000 r. Nr 105, poz. 1110), nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem tutejszego Organu, zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Opłaty za wydawanie dowodów osobistych pobierane są na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2000 r. w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz. U. z 2000 r. Nr 105, poz. 1110) wydanego na podstawie art. 36a ust. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 1984 r. Nr 32, poz. 174 z późn. zm.). Wynikają więc z realizacji zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa.

Wydawanie przez Gminę dowodów osobistych należy do czynności mających charakter administracyjny, a pobierane za wydanie dowodów opłaty nie wynikają z umów cywilnoprawnych, lecz należą do zadań z zakresu prawa publicznego, do których Gmina została zobligowana przepisami prawa. Wobec powyższego należy uznać, że Gmina nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie wykonywania ww. czynności oraz pobranych za nie opłat - stosownie do powołanego wyżej art. 15 ust. 6 ustawy o VAT.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl