US-III-443/52/I/32/2005 - Ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesieniu aportu do spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim US-III-443/52/I/32/2005 Ustalenie podstawy opodatkowania z tytułu wniesieniu aportu do spółki

Pytanie podatnika

W jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej w postaci środka trwałego?

Z treści złożonego zapytania wynika, że prowadzi Pan jednoosobowo jako osoba fizyczna działalność gospodarczą, a także jest wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej. Pan i spółka cywilna, której jest Pan współwłaścicielem, jest podatnikiem czynnym podatku VAT. Przedmiotem działalności jednoosobowej oraz spółki są wyłącznie czynności opodatkowane. W ramach prowadzonej jako osoba fizyczna działalności gospodarczej zakupił Pan w dniu 24 lipca 2000 r. samochód ciężarowy marki LUBLIN. Będąc podatnikiem podatku VAT dokonał Pan obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie samochodu. Chce Pan wnieść użytkowany przez Pana w/w samochód ciężarowy jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej.

W związku z powyższym zapytuje Pan, w jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej w postaci środka trwałego.

Zdaniem Pana, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zasadą generalną jest, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś, zgodnie z tym przepisem, jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. W przypadku wniesienia przez wspólnika do spółki wkładu niepieniężnego nie można mówić o kwocie należnej z tytułu sprzedaży (dostawy), gdyż wspólnik wnoszący wkład nie otrzymuje zapłaty, nie powstaje kwota należna. W art. 29 ust. 9 ustawodawca stworzył zasady dotyczące podstawy opodatkowania w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena. Zgodnie z tym przepisem podstawą opodatkowania jest wartość towarów lub usług obliczona według cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Wobec powyższego uważa Pan, że w przypadku towarów innych niż standardowo sprzedawane (środki transportu), podstawę opodatkowania powinien Pan ustalić według przeciętnych cen netto stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności (z dnia wniesienia wkładu do spółki).

Dokonując oceny prawnej przedstawionego przez Pana stanowiska, tutejszy Organ wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 9 tejże ustawy w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość towarów lub usług obliczona według cen stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy - według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku z dnia wykonania tych czynności, pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że stanowisko Pana dotyczące sposobu ustalenia podstawy opodatkowania od czynności wniesienia aportu przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl