US III/443-4/06 - Najem pomieszczenia użytkowego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Radomsku US III/443-4/06 Najem pomieszczenia użytkowego, niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

"(...) Zgodnie z art. 15 ust. 1 powyższej ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Ponieważ najem jest usługą wymienioną w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej (PKWiU 70.20.1 - usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek), a umowa najmu ma charakter ciągły i jest zawierana w celu zarobkowym, przychody uzyskane z tego tytułu podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

W myśl art. 113 ust. 1 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Natomiast zgodnie z ust. 9 art. 113 ustawy o podatku VAT podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży kwoty określonej w ustępie 1 lub 8.

Tak więc każdy podmiot może korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia kwoty określonej w art. 113 ust. 1 i 9.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika jednak, że prowadzi działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem podatku podatku VAT i jednocześnie uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu. Biorąc pod uwagę powyższe, również przychody uzyskane z najmu podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług."

Opublikowano: S.Podat. 2006/7/54