US-III/415-KK-I-OF-15/2007 - Czy transakcje zawierane z podmiotem powiązanym należy udokumentować poprzez sporządzanie dokumentacji podatkowej?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Augustowie US-III/415-KK-I-OF-15/2007 Czy transakcje zawierane z podmiotem powiązanym należy udokumentować poprzez sporządzanie dokumentacji podatkowej?

Pismem z dnia 24 maja 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 12 czerwca 2007 r.) Pani,.. prowadząca Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe,.. zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatniczka jest wspólnikiem w spółce jawnej (posiada 50% udziałów), która zajmuje się m.in. świadczeniem usług gastronomicznych, produkcją wyrobów ciastkarskich i ich sprzedażą. Jednocześnie jako osoba fizyczna w maju 2006 r. rozpoczęła prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedmiotem tej działalności jest m.in. produkcja i sprzedaż lodów. Podatniczka chciałaby sprzedawać lody m.in. Spółce jawnej, której jest wspólniczką, wyroby zaś ciastkarskie tej Spółki zamierza od niej nabywać i sprzedawać w ramach działalności prowadzonej jednoosobowo. Łączna wartość transakcji nie przekroczy w roku podatkowym 50.000 EURO.

W związku z powyższym wnioskodawczyni zadaje następujące pytanie:

Czy transakcje zawierane przez nią z podmiotem powiązanym będzie musiała udokumentować poprzez sporządzanie dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

STANOWISKO WNIOSKODAWCZYNI:

W ocenie podatniczki będzie ona miała obowiązek sporządzenia specjalnej dokumentacji podatkowej - o której mowa w art. 25a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - tylko w przypadku, gdy wartość transakcji dot. rzeczy materialnych przekroczy 50.000 EURO.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA:

Podatniczka ma wątpliwości, czy - w przypadku dokonywania przez nią transakcji z podmiotem powiązanym, których wartość wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym nie przekracza 50.000 EURO - powinna ona dokumentować zawierane transakcje poprzez sporządzenie dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 25a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż podatniczka (podmiot krajowy), prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, bierze jednocześnie udział bezpośrednio w zarządzaniu innym podmiotem krajowym - spółką jawną. Podmioty te chcą dokonywać między sobą transakcji polegających na kupnie-sprzedaży lodów i wyrobów ciastkarskich.

Regulacje art. 25 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wskazują, że są to podmioty powiązane.

W myśl art. 25 ust. 1, 4 ww. ustawy w przypadku, gdy podmioty powiązane dokonują transakcji, w wyniku których zostaną ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty i w wyniku tego podmiot nie wykazuje dochodów, albo wykazuje dochody niższe od tych jakich należałoby oczekiwać gdyby powiązania nie istniały - dochody danego podmiotu oraz należny podatek określa się bez uwzględnienia warunków wynikających z tych powiązań.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż ustalone przez podmioty powiązane warunki transakcji nie mogą różnić się od warunków, które ustaliłyby między sobą całkowicie niezależne podmioty.

Zgodnie z przepisem art. 25a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi z tymi podatnikami - w rozumieniu art. 25 ust. 1 i 4 - (...) są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej (takich) transakcji, obejmującej:

1)

określenie funkcji, jakie spełniać będą podmioty uczestniczące w transakcji (uwzględniając użyte aktywa i podejmowane ryzyko),

2)

określenie wszystkich przewidywanych kosztów związanych z transakcją oraz formę i termin zapłaty,

3)

metodę i sposób kalkulacji zysków oraz określenie ceny przedmiotu transakcji,

4)

określenie strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach - w przypadku gdy na wartość transakcji miała wpływ strategia przyjęta przez podmiot,

5)

wskazanie innych czynników - w przypadku gdy w celu określenia wartości przedmiotu transakcji przez podmioty uczestniczące w transakcji uwzględnione zostały te inne czynniki,

6)

określenie oczekiwanych przez podmiot obowiązany do sporządzania dokumentacji korzyści związanych z uzyskaniem świadczeń - w przypadku umów dotyczących świadczeń (w tym usług) o charakterze niematerialnym.

Stosownie jednak do art. 25a ust. 2 ww. ustawy obowiązek sporządzenia powyższej dokumentacji obejmuje transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:

1)

30.000 EURO - w przypadku świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych, albo

2)

50.000 EURO - w pozostałych przypadkach.

Jak wynika z wniosku podatniczki zawierane pomiędzy podmiotami transakcje dotyczą sprzedaży i nabycia lodów i ciastek (a więc nie obejmują świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych), a wartość tych transakcji nie przekroczy w roku podatkowym 50.000 EURO.

Uwzględniając ww. stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż podatniczka (dokonująca transakcji z podmiotem z nią powiązanym) nie ma obowiązku sporządzania dokumentacji, o której mowa w ww. art. 25a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowy obowiązek wystąpi w przypadku, gdy wartość zawieranych przez podatniczkę transakcji - nieobejmujących świadczenia usług, sprzedaży lub udostępnienia wartości niematerialnych i prawnych - przekroczy 50.000 EURO.

Biorąc powyższe pod uwagę, tutejszy Organ podatkowy podziela przedstawione we wniosku stanowisko podatniczki w przedmiotowej sprawie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl