US.III-415/27/06 - Wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu jakości ISO.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 października 2006 r. Urząd Skarbowy w Mielcu US.III-415/27/06 Wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu jakości ISO.

"(...) W ramach prowadzonej działalności spółka wdraża system zarządzania jakością wg normy PN-EN ISO 9001:2000, przy czym 50% wydatków związanych z wdrożeniem finansowanych jest ze środków Unii Europejskiej, natomiast pozostałe wydatki ze środków własnych spółki. Dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Dotychczas poniesione wydatki nie zostały wpisane do księgi podatkowej. Spółka zamierza dokonywać odpisów amortyzacyjnych po uzyskaniu certyfikatu ISO, traktując ten certyfikat jako wartość niematerialną i prawną, wymienioną w art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (...)

Czy wydatki w części poniesionej przez spółkę należy zaliczać bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, czy też certyfikat ISO należy amortyzować jako wartość niematerialną i prawną, zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

(...) Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów dla celów podatkowych, spełnione muszą być (...) łącznie dwa warunki:

-

pomiędzy wydatkiem a przychodem uzyskanym lub zamierzonym musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy (art. 22 ust. 1),

-

wydatek nie może być wymieniony w kategorii rodzajowo wyłączonych kosztów, określonych w art. 23.

Wydatki na wdrożenie systemu zarządzania jakością wg norm ISO pozostają w związku z uzyskaniem przychodów, gdyż uzyskanie certyfikatu obliguje podmiot do oferowania towarów lub usług o odpowiedniej jakości, a tym samym zwiększa atrakcyjność oferty tego podmiotu. Celem uzyskania certyfikatu ISO jest poprawa konkurencyjności firmy, której efektem będzie zwiększenie sprzedaży. Koszty związane z wdrażaniem i uzyskaniem certyfikatu jakości nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

W odniesieniu do wątpliwości pana w aspekcie wartości niematerialnych i prawnych, należy stwierdzić, że (...) certyfikat ISO nie może być przedmiotem obrotu. Dotyczy on tylko danej jednostki i nie można go zbyć innemu podmiotowi. Naruszenie międzynarodowych norm ISO powoduje utratę certyfikatu. Certyfikat ISO stanowi zatem pewien rodzaj prawa o charakterze osobistym, ściśle związanego z podmiotem, który ten dokument otrzymał, a tym samym jest to prawo niezbywalne. Tego typu prawa nie zostały wymienione w art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Reasumując, wydatki poniesione ze środków własnych spółki na uzyskanie certyfikatu jakości ISO zgodnie z normą PN-EN ISO 9001:2000 należy zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów, dokonując tego sukcesywnie w momencie ich ponoszenia".

Opublikowano: S.Podat. 2007/4/46