US.III-415/22/67/07 - Data powstania przychodu przy refakturowaniu usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 sierpnia 2007 r. Urząd Skarbowy w Suwałkach US.III-415/22/67/07 Data powstania przychodu przy refakturowaniu usług.

"(...) Prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Przedmiotem działalności gospodarczej jest między innymi wynajem nieruchomości. Na potrzeby tej działalności spółka zakupuje tzw. media (energię elektryczną, cieplną, wodę), które następnie odsprzedaje najemcom według cen dostawców (refakturuje usługi). Zawarte z najemcami umowy nie wskazują w jakich okresach rozliczeniowych będą rozliczane media. Wynika z nich jedynie, że takie usługi będą refakturowane (oddzielnie poza czynszem miesięcznym) na podstawie faktur dostarczonych przez dostawców poszczególnych mediów.

Faktury od dostawców mediów spółka zawsze otrzymuje z jednomiesięcznym opóźnieniem (np. w czerwcu za maj). W związku z tym refakturowanie dokonywane jest w miesiącu otrzymania faktury.

Na potrzeby rozliczeń w zakresie podatku dochodowego w spółce prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

W takim stanie faktycznym zwraca się Pan z następującymi pytaniami:

1.

Czy do powyższego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 14 ust. 1e oraz ust. 1h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czy wystawiając fakturę w czerwcu za zużytą energię w poprzednim miesiącu, należy zaliczyć ją do przychodów czerwca, czy też maja - zgodnie z ostatnim dniem okresu rozliczeniowego którego dotyczy)?

2.

W styczniu 2008 r. zostanie wystawiona refaktura za media dostarczone najemcom w grudniu 2007 r. do którego miesiąca należy przypisać te przychody?

(...) Pojęcie przychodów z działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl tego przepisu za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Art. 14 ust. 1c powołanej ustawy stanowi, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h, i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1)

wystawienie faktury albo

2)

uregulowanie należności.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy, jeżeli strony ustalą, że usługa rozliczana jest w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Przepis ten odnosi się odpowiednio do dostawy energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego (art. 14 ust. 1h).

Natomiast w myśl art. 14 ust. 1i w przypadku otrzymania przychodu z działalności gospodarczej, co do którego nie stosuje się ust. 1c, 1e i 1h, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Rafakturowanie należy do czynności, które nie zostały zdefiniowane w przepisach prawa podatkowego. Mimo tego na podstawie bogatego orzecznictwa sądowego i utrwalonej praktyki przyjmuje się, iż wynajmujący lokal uprawniony jest w ramach świadczonej usługi najmu do wystawienia odrębnej faktury na usługi pomocnicze w stosunku do tego najmu (m. in. za usługi w zakresie dostarczania energii elektrycznej, cieplnej, w zakresie rozprowadzania wody, odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości czy też w zakresie usług telekomunikacyjnych), mimo, iż w rzeczywistości wynajmujący takich usług nie świadczy. Jest to możliwe wówczas, gdy zgodnie z zawartą umową najmu najemca jest obciążony kosztami tych usług odrębnie i niezależnie od samego czynszu za najem. Dokonanie odsprzedaży - refakturowanie w praktyce polega na zafakturowaniu odsprzedaży przedmiotowych usług, bez doliczania marży. Zatem celem refakturowania jest przeniesienie kosztów na podmiot, który z danej usługi faktycznie korzysta.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że umowy z najemcami nie przewidują, iż odsprzedaż usług będzie następowała w okresach rozliczeniowych, a zatem będą miały zastosowanie przepisy art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższe oznacza, iż przychód powstanie w dacie wystawienia faktury - refaktury (w czerwcu 2007 r. i styczniu 2008 r.). (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/10-11