US.III-415/22/111/06 - Przeniesienie prawa własności części nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej w zamian za należny występującemu wspólnikowi kapitał udziałowy a koszty uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy w Suwałkach US.III-415/22/111/06 Przeniesienie prawa własności części nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej w zamian za należny występującemu wspólnikowi kapitał udziałowy a koszty uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

Czy przeniesienie prawa własności części nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej w zamian za należny występującemu wspólnikowi kapitał udziałowy stanowi dla pozostałych wspólników koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy wartość netto przeniesionej nieruchomości stanowi w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a przychód dla pozostałych wspólników, w proporcji w jakiej uczestniczą w zyskach i stratach zgodnie z umową spółki jawnej? Jak prawidłowo należy zaksięgować przedmiotową operację w księdze przychodów i rozchodów?

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9 października 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach

postanawia

uznać, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, skutkującego koniecznością wypłaty przysługującego temu wspólnikowi kapitału udziałowego, poprzez wydanie części majątku spółki (nieruchomości), nie skutkuje powstaniem u pozostałych wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wobec tego i wydatki z tym związane nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, bowiem nie zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 9 października 2006 r. zwróciła się Pani wraz z drugim wspólnikiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W związku z wystąpieniem wspólnika ze spółki jawnej dokonano wyliczenia kapitału udziałowego tegoż wspólnika. W wyniku zawartej przed Sądem Okręgowym w XYZ ugody ustalono, iż spłata przypadającego ustępującemu wspólnikowi kapitału udziałowego dokonana zostanie w drodze nieodpłatnego przeniesienia części nieruchomości zabudowanej będącej własnością spółki jawnej.

W takim stanie faktycznym zwraca się Pani z następującym zapytaniem:

Czy przeniesienie prawa własności części nieruchomości stanowiącej własność spółki jawnej w zamian za należny występującemu wspólnikowi kapitał udziałowy stanowi dla pozostałych wspólników koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy wartość netto przeniesionej nieruchomości stanowi w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a przychód dla pozostałych wspólników, w proporcji w jakiej uczestniczą w zyskach i stratach zgodnie z umową spółki jawnej? Jak prawidłowo należy zaksięgować przedmiotową operację w księdze przychodów i rozchodów?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, że Pani zdaniem wartość przysługującego ustępującemu wspólnikowi kapitału udziałowego stanowi dla pozostałych wspólników koszty uzyskania przychodów. Natomiast stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wartość netto przeniesionej na rzecz występującego wspólnika części nieruchomości stanowiącej majątek spółki stanowi dla wspólników pozostałych w spółce przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

W świetle postanowień art. 4 § 1 pkt 1 i art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka jawna jest spółką osobową. Powyższe oznacza, że do opodatkowania wypracowanych dochodów ma zastosowanie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu: "Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe".

Z powołanego przepisu wynika więc, że normodawca nakazał opodatkowanie wymienionego w nim dochodu osobno u każdego ze wspólników. Innymi słowy, przedmiotem regulacji tego przepisu jest zagadnienie opodatkowania dochodu osiągniętego przez osoby fizyczne w ramach współwłasności źródła przychodów, albo wspólnego posiadania lub użytkowania źródła przychodów.

Dochód ze wspólnego źródła przychodów, o którym mowa w art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi być ustalony zgodnie a art. 9 ust. 2 tej ustawy. W świetle ostatnio powołanego przepisu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Z kolei z art. 9 ust. 1, art. 44 ust. 1 pkt 1 i ust. 3 oraz art. 45 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że dochody z tego źródła podlegają sukcesywnie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego (art. 55 § 1 k.s.h.).Rezygnacja z wypłaty tego zysku powoduje, że następuje przyrost majątku spółki, o wartość pomniejszoną o zapłacony podatek dochodowy.

Wystąpienie wspólnika ze spółki jawnej powoduje obowiązek rozliczenia udziału kapitałowego wspólnika. Rozliczenie poprzedza ustalenie wartości udziału kapitałowego występującego wspólnika, poprzez sporządzenie osobnego bilansu, uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki, czyli wartość jej majątku w obrocie prawnym i gospodarczym (art. 65 § 1, 4 i 5 k.s.h.).

Oznacza to, że dokonanie wyceny majątku spółki jawnej powinno nastąpić według cen rynkowych i w tym zakresie nie ma znaczenia, iż niektóre składniki tego majątku mogły zostać już całkowicie zamortyzowane. Sporządzony bilans powinien uwzględnić wszystkie składniki materialne i niematerialne, które mają wartość wymierzoną w pieniądzu. Dla celów rozliczenia z występującym wspólnikiem, co do zobowiązań spółki, należy przyjąć, że dotyczą one wszystkich wspólników (łącznie z występującym), w związku z tym zobowiązania te zmniejszają wartość majątku spółki będącego podstawą dokonania rozliczenia.

Analogiczne należności przypadają również wszystkim wspólnikom.

Powiększają zatem majątek spółki i z tego względu muszą zostać uwzględnione przy rozliczeniu z występującym wspólnikiem. Ustalony w ten sposób udział kapitałowy wypłaca się wspólnikowi w pieniądzu. Natomiast rzeczy wniesione do spółki przez wspólnika tylko do używania zwraca się w naturze (art. 65 § 3 k.s.h.). Zasadą jest zatem, że występującemu wspólnikowi ze spółki jawnej przysługuje udział kapitałowy w pieniądzu. W przypadku jednak zgodnego działania wszystkich wspólników spółki jawnej, wypłata udziału kapitałowego może nastąpić poprzez wydanie nabytych w trakcie trwania spółki środków trwałych i innych składników w naturze, których wartość odpowiada wartości udziału kapitałowego. Rzeczy wniesione jako wkład nie podlegają zwrotowi i winny być uwzględnione w bilansie.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz przedstawiony powyżej stan prawny, należy uznać, iż w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, skutkującego koniecznością wypłaty przysługującego temu wspólnikowi kapitału udziałowego, poprzez wydanie części majątku spółki (nieruchomości), nie skutkuje powstaniem u pozostałych wspólników przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wobec powyższego i wydatki z tym związane (np. opłaty notarialne, koszty sądowe) nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów, bowiem nie zostały one poniesione w celu uzyskania przychodów.

Operacja powyższa nie stanowi podstawy do wpisu w kol. 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W świetle powyższego stanowisko Podatnika wyrażone w zapytaniu należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.

Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy - art. 14b § 2 w/w ustawy.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany prawa, które było przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie służy Podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl