US. III-415/1/05 - Ustalenie wartości przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych opłacanego w Szwecji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 maja 2005 r. Urząd Skarbowy w Mielcu US. III-415/1/05 Ustalenie wartości przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych opłacanego w Szwecji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 22 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tekst jedn. czy opłacając podatek VAT w Szwecji, przychody z prowadzonej działalności gospodarczej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ustala się od wartości netto, postanawia uznać, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe, w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 22 lutego 2005 r. do tut. organu podatkowego wpłynął pana wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (uzupełniony w dniu 4 marca 2005 r.). Z przedstawionego przez pana stanu faktycznego wynika, że jest pan podatnikiem podatku VAT prowadzącym działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług budowlanych. Miejscem wykonywania tych usług jest Szwecja i usługi świadczone są na rzecz szwedzkiego podatnika podatku VAT. Z treści złożonego pisma wynika, iż zarejestrował się pan w Szwecji w celu rozliczenia podatku VAT w tym państwie. Za wykonane usługi budowlane na terenie Szwecji dokonał pan tam rozliczenia podatku VAT. Zgodnie z przedstawionym przez pana stanowiskiem przychód dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych ustalił pan od wartości netto po przeliczeniu wg średniego kursu NBP z dnia wystawienia faktury.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym wyjaśnia:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. W związku z powyższym podatnicy podatku VAT powinni ewidencjonować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów przychód z działalności gospodarczej w kwotach netto. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera jedno uregulowanie dotyczące wykazywania przychodów (w wartości netto) i nie rozgranicza czy podatek VAT opłacany jest w kraju czy za granicą. Przyjęcie odmiennego założenia, czyli ustalenie kwoty uzyskanego poza granicami przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez pomniejszania o zapłacony podatek VAT, byłoby naruszeniem zasad zawartych w postanowieniach Dyrektyw Rady Unii Europejskiej.

Mając na uwadze wyżej przedstawiony stan faktyczny i prawny, zdaniem tut. organu podatkowego, przedstawione przez pana stanowisko w ww. sprawie jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:

*

dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia,

*

nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwy dla wnioskodawcy organ podatkowy oraz organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie przez organ odwoławczy w drodze decyzji w trybie art. 14b § 5 ordynacji podatkowej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl