US IB/415-25/07 - Czy podatnikowi przysługiwało prawo do rozliczenia osiągniętego w 2006 r. dochodu w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci, jeśli matka dziecka nie skorzystała z przedmiotowych zasad preferencyjnego opodatkowania?

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 14 czerwca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi US IB/415-25/07 Czy podatnikowi przysługiwało prawo do rozliczenia osiągniętego w 2006 r. dochodu w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci, jeśli matka dziecka nie skorzystała z przedmiotowych zasad preferencyjnego opodatkowania?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), uznaje stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 11 maja 2007 r. (data wpływu 14 maja 2007 r.) - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 11 maja 2007 r. (data wpływu 14 maja 2007 r.) zwrócił się Pan o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 6 lipca 2004 r. Sąd orzekł rozwiązanie Pana związku małżeńskiego przez rozwód i powierzył wykonywanie władzy rodzicielskiej nad małoletnim dzieckiem obojgu rodzicom, ustalając miejsce pobytu dziecka przy matce. Od dnia 24 czerwca 2006 r. na mocy porozumienia rodziców dziecko zamieszkało z Panem i uczęszcza do tutejszego liceum.

W opinii Pana składając zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu za 2006 r. mógł Pan rozliczyć się wspólnie z dzieckiem w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, po sprawdzeniu dyspozycji wynikających z przepisów art. 14a § 1 i § 2 wyżej powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa, udziela poniższej interpretacji.

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od osób samotnie wychowujących w roku podatkowym:

1.

dzieci małoletnie,

2.

dzieci, bez względu na wiek, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, pobierany był zasiłek pielęgnacyjny,

3.

dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku

- podatek może być określony, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony w rocznym zeznaniu podatkowym, w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci, z uwzględnieniem art. 7; z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.

W myśl art. 6 ust. 5 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się jednego z rodziców albo opiekuna prawnego, jeżeli osoba ta jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności.

Zasada preferencyjnego sposobu opodatkowania przewidziana dla osób samotnie wychowujących dzieci przysługuje osobie, która wychowuje dziecko i oprócz kosztów jego utrzymania ponosi również wszelkie konsekwencje wychowawcze.

Stosownie do treści art. 6 ust. 8 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 4 nie ma zastosowania w sytuacji, gdy do osoby samotnie wychowującej dzieci lub do jej dziecka mają zastosowanie przepisy art. 30c (podatek liniowy) lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z brzmieniem art. 6 ust. 9 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zasada określona w ust. 8 nie dotyczy osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, czyli osiągających przychody z tyt. umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, nie korzystających jednocześnie z opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c, albo w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przepis art. 6 ust. 10 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 4, nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 4, złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 (tj. po dniu 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym).

Zatem prawo do skorzystania z preferencyjnych zasad obliczenia podatku dochodowego tj. ustalania w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodu rodzica i małoletnich dzieci (z wyjątkiem dochodów z ich pracy i stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku), przysługuje pod warunkiem spełnienia łącznie przesłanek określonych w art. 6 ust. 4, 5, 8, 9 i 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego czy przez cały rok podatkowy był osobą samotnie wychowującą dzieci. Wystarczające jest zatem, aby taki stan zaistniał w ciągu roku, a nie trwał przez cały rok.

W Pana przypadku, gdy matka dziecka nie skorzystała z przedmiotowych zasad preferencyjnego opodatkowania, wówczas mógł Pan rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Niemożliwa bowiem jest taka sytuacja, w której dwie osoby dojdą do wniosku, że są osobami samotnie wychowującymi dziecko i w związku z tym każda z nich ma prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania.

W związku z powyższym stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym wniosku należy uznać za prawidłowe z zastrzeżeniem, że zachowane będą omówione wyżej warunki.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w 2006 r. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl