US.IA/3/415/8-PI/05 - Nieskorzystanie z prawa odliczenia VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 sierpnia 2005 r. Urząd Skarbowy w Łańcucie US.IA/3/415/8-PI/05 Nieskorzystanie z prawa odliczenia VAT.

"(...) Z treści złożonego wniosku wynika, że jednostka jest podatnikiem podatku VAT i nabywa towary i usługi służące sprzedaży opodatkowanej. Spółka korzysta z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Pytanie podatnika dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych lub ewentualnego zwiększenia wartości środka trwałego o wysokość nieodliczonego podatku VAT w przypadku nieskorzystania z prawa odliczenia podatku naliczonego. Zdaniem wnioskodawcy, w opisanym przypadku nieodliczony podatek VAT nie stanowi kosztów uzyskania przychodów, jak również nie może powiększyć wartości środka trwałego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, po zapoznaniu się z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym wyjaśnia:

Zasadą wynikającą z art. 16 ust. 1 pkt 46 tiret drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest, że podatek od towarów i usług nie jest kosztem uzyskania przychodów. Zgodnie z ww. artykułem podatek naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej. Z kolei stosownie do przepisów art. 16g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 cytowanej ustawy za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, czyli kwotę należną zbywcy pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem analogicznie, jak w przypadku zwiększania kosztów uzyskania przychodów o podatek VAT naliczony, wartość początkową środków trwałych zwiększamy o wartość podatku VAT naliczonego wówczas, gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego uregulowanie zawarte w cytowanym przepisie należy interpretować w powiązaniu z przepisami ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). Zgodnie z art. 86 ust. 1 tej ustawy w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podatnikowi będzie zatem przysługiwało prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku VAT lub do zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o wartość naliczonego podatku VAT w sytuacji, gdyby ustawowo nie miał prawa do jego odliczenia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że spółka posiada takie prawo, co w konsekwencji wyklucza możliwość zaliczenia naliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodów lub do zwiększenia wartości początkowej środka trwałego."

Opublikowano: S.Podat. 2006/10/50