US.I-PDF/415/2-1/04 - Prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodów diet i innych wydatków z tytułu podróży służbowych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy w Ropczycach US.I-PDF/415/2-1/04 Prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodów diet i innych wydatków z tytułu podróży służbowych

Pytanie podatnika

W odpowiedzi na pismo z dnia 15.12.2003 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach, zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie informuje:

Odpowiadając na pytanie pana dotyczące zakwalifikowania poniesionych kosztów z tytułu wartości diet i noclegów, zakupu środków czystości, zakupu odzieży i obuwia roboczego, Naczelnik Urzędu Skarbowego, w oparciu o art. 22 ust. 1 w związku z art. 23 informuje, że "kosztem uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem wymienionych w art. 23". W związku z tym, opierając się na informacji zawartej w pana piśmie, że zobowiązany jest pan do utrzymania powierzonego sprzętu w czystości i porządku, zakupione środki czystości przeznaczone na potrzeby określone powyżej stanowią koszt uzyskania przychodu. Stanowi także koszt uzyskania przychody, zakup odzieży i obuwia roboczego do wykonywania napraw powierzonego sprzętu oraz do utrzymania go w należytym stanie użyteczności.

W odniesieniu do zapytania czy kosztem uzyskania przychodu w pana działalności jest wartość diet zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 i noclegów, Naczelnik Urzędu informuje:

W przypadku świadczenia usług w zakresie kierowcy krajowego i zagranicznego brak jest uzasadnienia, że wykonywanie przez pana tej działalności wiąże się z odbyciem podróży służbowych. Należy bowiem przyjąć, że świadczenie usług kierowcy w ramach wykonywanej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej stanowi istotę tej działalności. Odnosząc się do powyższego, przedsiębiorcy świadczącemu usługi kierowcy nie przysługuje prawo do zaliczania w koszty uzyskania przychodów diet z podróży służbowych, gdyż sam charakter działalności określa ją jako wykonywaną poza miejscem zamieszkania. Kosztem uzyskania przychodu w pełnej wysokości są inne poniesione w trakcie podróży wydatki, jeżeli zostaną prawidłowo udokumentowane (np. rachunki za pobyt w hotelu).

W związku z powyższym stanowisko pana w części dotyczącej zaliczania w koszty wartości diet jest niezgodne z przepisami prawa, natomiast w pozostałych sprawach, jeżeli stan faktyczny jest zgodny z przedstawionym w piśmie, to stanowisko pana jest słuszne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl