US-I-415/I-3/MM/2/2005 - Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości otrzymanych przez udziałowców (po likwidacji spółki z o.o.) środków pieniężnych pomniejszonych o wartość nominalną udziałów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 lutego 2005 r. Urząd Skarbowy w Żarach US-I-415/I-3/MM/2/2005 Możliwość opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wartości otrzymanych przez udziałowców (po likwidacji spółki z o.o.) środków pieniężnych pomniejszonych o wartość nominalną udziałów

Pytanie podatnika

Czy przy podziale majątku likwidowanej spółki z o.o. dochodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie wartość otrzymanych przez udziałowców po jej likwidacji środków pieniężnych pomniejszona o wartość nominalną udziałów w postaci gotówki?

Postanowienie

Działając na podstawie art. 14a § 1, w związku z art. 14a § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jt. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) oraz art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c, art. 24 ust. 5 pkt 3, art. 30a ust. 1 pkt 4 i ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach w odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 25.01.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji czy przy podziale majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dochodem do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie wartość otrzymanych przez udziałowców po jej likwidacji środków pieniężnych pomniejszona o wartość nominalną udziałów w postaci gotówki, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 25.01.2005 r. do Urzędu Skarbowego w Żarach wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego przy ustalaniu przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu przy podziale majątku likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wynika z pisma jest Pan jednym ze wspólników. Spółka powstała w roku 1995. Do spółki wniósł Pan aportem nieruchomość oraz gotówkę. Obecnie wspólnicy rozważają decyzję o postawieniu Spółki w stan likwidacji. W wyniku likwidacji należy ściągnąć należności spółki, zbyć cały ruchomy i nieruchomy majątek spółki, spłacić zobowiązania i przekazać do dyspozycji wspólników nadwyżkę. Jednocześnie przedstawił Pan swoje stanowisko, że zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Od wymienionego dochodu pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania (art. 30a ust. 1 pkt 4 oraz ust. 6 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednocześnie w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce w części stanowiącej koszt nabycia. Ustawa nie definiuje sposobu ustalenia kosztu nabycia wkładów w spółce przy zwrocie tego wkładu udziałowcom. Jedynie art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o odpłatnym zbyciu udziałów w spółce wniesionych w zamian za wkład niepieniężny. Kosztem uzyskania przychodu jest wówczas nominalna wartość objętych udziałow. W związku z powyższym uważa Pan, iż dochodem do opodatkowania będzie wartość otrzymanych przez udziałowców po likwidacji środków pieniężnych pomniejszona o wartość nominalną udziałów w postaci gotówki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach w oparciu o przedstawiony stan faktyczny informuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 lit. c cytowanej ustawy uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

Jak wynika z treści art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Od tego dochodu (przychodu) zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy (zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania - art. 30a ust. 6 ustawy).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach informuje ponadto, że do końca 2004 r. zwolnione były od podatku dochodowego przychody otrzymane przez wspólnika w związku ze zwrotem wkładów w spółce w części stanowiącej koszt ich nabycia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jt. z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Od 1 stycznia 2005 r. powyższe zasady stały się jednak nieaktualne. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 50 zmienionym przez art. 1 pkt 7 lit. a tiret czwarte ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Osoba fizyczna, która po 1 stycznia 2005 r. otrzyma zwrot wkładu wniesionego do spółki będącej osobą prawną nie może powoływać się na uregulowane w tym przepisie zwolnienie, bowiem zakres zwolnienia po tym dniu obejmuje wyłącznie przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów w spółce osobowej.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żarach postanowił uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl