US I/415-8/2006 - Wycieczka dla pracowników sfinansowana z ZFŚS.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2006 r. Urząd Skarbowy w Łęczycy US I/415-8/2006 Wycieczka dla pracowników sfinansowana z ZFŚS.

"(...) Płatnik zwrócił się z zapytaniem w sprawie opodatkowania dofinansowania do wycieczki dla pracowników. Dofinansowanie to ma być sfinansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wycieczka będzie zorganizowana przez płatnika. Faktura za usługę hotelową będzie wystawiona w sposób ryczałtowy dokumentując wydatki takie jak zakwaterowanie i wyżywienie. Pytający stoi na stanowisku, że nie jest w stanie przypisać kosztów każdemu z uczestników wycieczki bowiem takie wydatki jak usługa hotelowa może być o różnym standardzie oraz zakupione wyżywienie może być różne ze względu na zamówienia składane przez każdego z uczestników wycieczki. Ponadto organizator wycieczki informuje w przedmiotowym piśmie, że osoby nie będące pracownikami będą obciążone kosztami wycieczki.

(...) Przychodami pracownika, w myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, za które uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość takiego nieodpłatnego świadczenia, jak dofinansowanie do wycieczki w omawianym przypadku usługi hotelowej - zakwaterowania i wyżywienia, stanowi przychód pracownika w sytuacji, gdy jest możliwe ustalenie takiego kosztu przypadającego na każdego uczestnika. Świadczenie takie musi być skierowane w stosunku do konkretnego pracownika.

W takim przypadku przychód pracownika ustala się zgodnie z zasadą określoną w art. 11 ust. 2a pkt 2 cyt. ustawy o podatku dochodowym, tj. wg cen zakupu danej usługi, bądź towaru.

Z przedstawionej przez pytającego sytuacji wynika, że organizowana wycieczka kierowana jest do określonej grupy pracowników oraz osób będących członkami ich rodzin, a więc jest zindywidualizowana - znana jest liczba uczestników oraz ich dane personalne.

Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że wycieczka organizowana jest z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, dlatego też dofinansowanie powinno być imiennie skierowane do osób uprawnionych do korzystania z pomocy tego funduszu.

Założeniem ZFŚS jest przyznawanie ulg i świadczeń oraz innych dopłat w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu przy uwzględnieniu określonych kryteriów socjalnych, poprzedzających indywidualną ocenę sytuacji socjalnej pracownika. Od tej oceny zależy, czy dana osoba będzie mogła skorzystać z pomocy i jaka będzie wysokość tej pomocy.

Biorąc pod uwagę powyższe, (...) pokryte koszty wycieczki w części dotyczącej usługi hotelowej oraz usługi gastronomicznej, nie stanowią świadczeń rzeczowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stanowią natomiast przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/24