US I/415/31/06/07/SŁ - Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Sieradzu US I/415/31/06/07/SŁ Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Pytanie podatnika

Czy dla samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, uzytkowanego na podstawie umowy leasingu należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, jeżeli tak, to czy wszelkie opłaty leasingowe należy uznać za wydatki objęte limitem?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 2 listopada 2006 r., (wpływ do tut. organu podatkowego 27 listopada 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniu 15 listopada 2005 r. podatnik (korzystający) zawarł umowę leasingu na samochód osobowy marki Opel Astra II 1,4 z firmą Prime Car M... O/ŁÓDŹ (finansujący). Umowa została zawarta na 36 m-cy, a więc na okres przekraczający 40% normatywnego okresu amortyzacji samochodu osobowego. Suma ustalonych w umowie opłat leasingowych (netto) jest wyższa niż wartość początkowa samochodu. Zgodnie z § 10 pkt 2 integralnej części umowy - Ogólne Warunki Umowy Leasing Plus -odpisów amortyzacyjnych przedmiotu leasingu jako środka trwałego dokonuje finansujący. Samochód wykorzystywany jest do prowadzonej przez Stronę działalności gospodarczej. Podatnik dla potrzeb podatkowych zaprowadził ewidencję przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm).

Zapytania Strony dotyczą:

- czy dla samochodu osobowego nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych, użytkowanego na podstawie umowy leasingu należy prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu?

- czy w przypadku obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, wszelkie opłaty leasingowe należy uznać za wydatki objęte limitem?

Zdaniem strony obowiązek prowadzenia ewidencji nie dotyczy samochodów będących przedmiotem umowy leasingowej.

Tutejszy organ podatkowy, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje.

Złożone przez Pana zapytanie dotyczy obowiązku prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach. W celu ustalenia faktycznego przebiegu podatnik jest obowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Jednocześnie art. 23 ust. 3b ustawy stanowi, że powyższy przepis nie dotyczy samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1.

Według definicji określonej w art. 23a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron zwana dalej "finansującym" oddaje do odpłatnego używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty. O tym, czy umowa, której przedmiotem są podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, może być zakwalifikowana jako umowa leasingu, decydują ponadto następujące cechy.

1. (tzw. leasing operacyjny - art. 23b) - umowa musi być zawarta na czas oznaczony, który stanowi co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji,

- suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy.

2. (tzw. leasing finansowy - art. 23f)

- umowa musi być zawarta na czas oznaczony,

- suma opłat ustalonych w umowie, pomniejszonych o należny podatek od towarów i usług musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej przedmiotu umowy

- umowa zawiera postanowienie, że odpisów amortyzacyjnych w podstawowym okresie umowy dokonuje korzystający.

W ocenie tutejszego organu podatkowego przedłożona umowa leasingu jest zgodna z definicją zawartą w art. 23a pkt 1 ustawy oraz spełnia warunki, o których mowa w art. 23b (leasing operacyjny), w związku z czym opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania samochodu stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego (z zastrzeżeniem art. 23b ust. 2). Powyższe oznacza, że do samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu, nie ma zastosowania przepis art. 23 ust. 1 pkt 46, zobowiązujący do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl