US I/415/10/07/SŁ - Po jakim kursie walut podatnik powinien przeliczać naliczone przez bank odsetki w walucie obcej od lokat "overnight" na rachunku dewizowym?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi US I/415/10/07/SŁ Po jakim kursie walut podatnik powinien przeliczać naliczone przez bank odsetki w walucie obcej od lokat "overnight" na rachunku dewizowym?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 lutego 2007 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 8 marca 2007 r.) uzupełnionego w dniu 25 kwietnia 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w ww. wniosku.

Z treści złożonego w dniu 8 marca 2007 r. wniosku wynika, iż Podatnik w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą wybrał począwszy od 2007 roku metodę ustalania różnic kursowych według przepisów ustawy o rachunkowości, zgodnie z art. 14b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Firma posiada własny rachunek walutowy, na którym dokonywane są rozrachunki z tytułu należności jak i zobowiązań w walucie obcej. Wolne środki lokowane są na lokacie "overnigth", gdzie bank każdego dnia roboczego dopisuje odsetki w walucie obcej. Dopisywane odsetki w walucie obcej od lokat typu "overnigth" do rachunków bankowych dewizowych związane są z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Podatnik pyta po jakim kursie walut winien przeliczać naliczone przez bank odsetki w walucie obcej od lokat "overnigth" na rachunku dewizowym.

Zdaniem Strony przychody z tytułu odsetek, które wpływają na konto w walucie obcej powinny być wyceniane po kursie średnim ustalanym dla danej waluty przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień otrzymania odsetek.

Tutejszy organ podatkowy po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego zauważa co następuje:

Na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej uznaje się m.in. różnice kursowe (art. 14 ust. 2 pkt 3 ustawy) i odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością (art. 14 ust. 2 pkt 5 ustawy).

Zgodnie z art. 14b ust. 2 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), podatnicy prowadzący księgi rachunkowe mogą ustalać różnice kursowe na podstawie przepisów o rachunkowości pod warunkiem, że:

-

wybrana metoda będzie stosowana przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe,

-

w okresie stosowania ww. metody sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania,

-

w terminie do końca pierwszego miesiąca roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających działalność - w terminie 30 dni od dnia jej rozpoczęcia, złożą pisemne zawiadomienie o wyborze tej metody.

W tym przypadku określenie kursu waluty dla przeliczenia powstałych różnic reguluje art. 30 ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.). Należy jednak podkreślić, iż powyższe przepisy mają zastosowanie wyłącznie dla potrzeb rozliczenia różnic kursowych. Natomiast przepis ten nie ma zastosowania do ustalenia przychodów z tytułu odsetek od lokat założonych w walucie obcej.

Zgodnie z art. 14 ust. 1a ww. ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Należne odsetki z tytułu lokat "overnigth" stanowią przychód z tytułu prowadzonej działalności i winny być przeliczone na złote według zasad określonych w art. 14 ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sieradzu, uznaje stanowisko przedstawione we wniosku - za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Nie jest ona wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl