US I/10415/11/2006 - Utrata prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim US I/10415/11/2006 Utrata prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego

Pytanie podatnika

Czy świadczone przez podatnika usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, w zakresie wynajmowania nieruchomości, wyłączają go z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r.?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku z 30.03.2006 r. (złożonym w tut. organie 04.04.2006 r.) odnośnie utraty prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego z chwilą uzyskania pierwszego przychodu z tytułu wykonywania usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek - za prawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskiem z dnia 30.03.2006 r. (złożonym w tut. organie 04.04.2006 r.) podatnik wystąpił do tut. organu o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podatnik podał, iż przedmiotem wykonywanej przez niego działalności gospodarczej są usługi w zakresie małej gastronomii i handlu obwoźnego - bar. Uzyskiwane przez podatnika przychody z tej działalności opodatkowane były dotychczas zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Podał również, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł on odpłatną umowę poddzierżawy 3 m2 gruntu z innym podmiotem gospodarczym. Czynność ta została udokumentowana w formie pisemnej umowy. Dodatkowo podatnik podał, iż nie jest właścicielem przedmiotowego gruntu, ponieważ na potrzeby swojej działalności dzierżawi on ten grunt od innego podmiotu gospodarczego. Czynność oddania gruntu w odpłatną poddzierżawę została dokonana za pozwoleniem właściciela tej nieruchomości. W dniu 31 stycznia 2006 r. podatnik wystawił fakturę za usługę dzierżawy dla podmiotu gospodarczego biorącego od niego grunt w używanie. Według podatnika tego rodzaju usługi sklasyfikowane są w grupie 70.20 PKWiU.

W związku z powyższym podatnik skierował zapytanie czy świadczone przez niego usługi w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, w zakresie wynajmowania nieruchomości, wyłączają go z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w 2006 r.

Stanowisko podatnika jest następujące.

Zdaniem podatnika, z dniem 31 stycznia 2006 r. utracił on prawo do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) zgodnie z którym ustawą nie są objęte przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te są zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e cytowanej ustawy stanowi, że opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b (tj. dotyczącego majątku własnego który może korzystać z opodatkowania ryczałtowego), nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 2, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W poz. 10 tego załącznika wymienione zostały usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek (grupa 70.2).

Według podatnika, mając na uwadze powyższe przepisy, wykonywanie przez niego usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek wyłącza możliwość korzystania przez podatnika z preferencyjnego opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego, z chwilą uzyskania pierwszego przychodu.

Stanowisko tut. organu jest następujące.

W art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ustawa objęła opodatkowaniem zryczałtowanym podatkiem dochodowym podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W myśl art. 6 ust. 1 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym... opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, nie stosuje się zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy, tj. między innymi usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek zaliczonych do grupy 70.20 PKWiU - rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 1997 r. Nr 42, poz. 264 ze zm.).

W myśl art. 694 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie.

Biorąc pod uwagę wyłączenie z opodatkowania w formie ryczałtu w/w usług i fakt, że podatnik wystawił w dniu 31.01.2006 r. fakturę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej za usługę dzierżawy dla podmiotu gospodarczego, a więc podatnik osiągnął przychód z działalności gospodarczej z tych usług od dnia 31.01.2006 r., tj. od dnia uzyskania przychodu z usługi dzierżawy nieruchomości na własny rachunek podlega on opodatkowaniu w formie zasad ogólnych i obowiązkowi prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Stanowisko podatnika odnośnie utraty prawa do opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego z chwilą uzyskania pierwszego przychodu z tytułu wykonywania usług w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek tut. organ uznaje za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl