US.I-1/415-9/07 - Wg jakiego kursu walut od dnia 1 stycznia 2007r. wyceniać odsetki uzyskane na rachunku bankowym?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 września 2007 r. Urząd Skarbowy w Bielsku Podlaskim US.I-1/415-9/07 Wg jakiego kursu walut od dnia 1 stycznia 2007r. wyceniać odsetki uzyskane na rachunku bankowym?

W dniu 27 czerwca 2007 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Pana (...) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony przez Stronę jest następujący:

"Pan (...) jest wspólnikiem spółki jawnej prowadzącej działalność pod firmą (...) z siedzibą w (...). Spółka jest podatnikiem VAT czynnym oraz jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE i jest zobowiązana do składania miesięcznych deklaracji w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych spółka jawna jest zobowiązana do prowadzenia księgi rachunkowej, natomiast podatnik opłaca zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych miesięcznie wg stawki podatkowej w wysokości 19%. W ramach prowadzonej działalności spółka jawna dokonuje sprzedaży towarów na terenie kraju i na terenie Wspólnoty Europejskiej oraz nabywa materiały do produkcji towarów na terenie Unii Europejskiej lub też poza jej granicami oraz zleca wykonywanie usług jubilerskich poza terytorium Unii Europejskiej. Zapłaty za nabyte towary i usługi strona dokonuje za pośrednictwem rachunku walutowego, na który wpłaca też czasami dewizy nabywane kantorach wymiany walut lub uzyskane ze sprzedaży towarów handlowych."

W odniesieniu do opisanego stanu faktycznego Pan (...) wystąpił z zapytaniem, wg jakiego kursu walut zobowiązany jest od dnia 1 stycznia 2007 r. wyceniać uzyskane na rachunku bankowym odsetki zaliczane przez ww. do przychodów oraz wg jakiego kursu walut od dnia 1 stycznia 2007 r. jest zobowiązany wyceniać ponoszone opłaty, prowizje bankowe oraz wydatki związane z zakupem towarów i usług (np. paliwa, opłaty autostradowe, noclegi itp.) opłacone gotówką lub kartą płatniczą związane z zakresem prowadzonej działalności, a które to wydatki są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.

W ocenie Wnioskodawcy, wszelkie opłaty bankowe i nabycie towarów oraz usług zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu wyrażonych w walutach obcych winno być wycenione wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu - zgodnego z określonym w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zaś przychody z odsetek winny być ewidencjonowane przez stronę wg kursu średniego NBP danej waluty z dnia otrzymania odsetek na koncie dewizowym.

W uzupełnieniu wniosku Pan wyjaśnił (...), iż zapytanie dotyczy opłat dokonywanych gotówką bądź kartą płatniczą i uiszczanych w walutach obcych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim mając na względzie przedstawiony stan faktyczny stwierdza, jak poniżej:

Zasady opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej określa art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Ustęp 2 pkt 5 tego przepisu stanowi, iż za przychód z działalności gospodarczej uznaje się również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z prowadzoną działalnością. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 14 ust. 3 pkt 2 wyłączają z przychodów kwoty odsetek naliczonych, lecz nie otrzymanych.

Sposób ustalania przychodu z tytułu działalności gospodarczej uzyskanego w walutach obcych został uregulowany w art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią tego przepisu, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

Zatem, odsetki od środków na rachunku bankowym utrzymywanym dla celów działalności gospodarczej, w dniu ich otrzymania będą stanowiły przychód z tytułu tej działalności. W sytuacji otrzymania odsetek w walucie obcej, przeliczenia na złote należy dokonać za zasadach określonych w art. 14 ust. 1a ww. ustawy.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bielsku Podlaskim stwierdza, że argumentacja Pana (...), iż przychody z odsetek na koncie dewizowym należy przeliczać na złote według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia ich otrzymania, nie znajduje potwierdzenia w obowiązujących przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast definicja kosztu uzyskania przychodu, w tym poniesionego w walucie obcej, została zawarta w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Zgodnie z treścią wskazanego przepisu, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

Stosownie zaś do art. 22 ust. 5d wymienionej wyżej ustawy, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszt rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Toteż, przy przeliczaniu na złote wydatku wyrażonego w walucie obcej, winien być uwzględniany średni kurs waluty ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu, przyjmując za dzień poniesienia kosztu dzień zgodny z określonym we wskazanym wyżej art. 22 ust. 5d.

W związku z powyższym, Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stanowisko Pana (...) odnośnie przeliczania wydatków w walutach obcych, uznaje za prawidłowe.

Końcowo tut. Organ podatkowy nadmienia, iż operacje na rachunku walutowym związane z uiszczaniem zobowiązań bądź uzyskiwaniem przychodów skutkować mogą powstaniem różnic kursowych.

Niniejsze postanowienie odnosi się wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie jego wydania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl