US I/1-415/27/2005 - Koszty uzyskania przychodu - eksploatacja samochodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim US I/1-415/27/2005 Koszty uzyskania przychodu - eksploatacja samochodu

Pytanie podatnika

Czy wydatki związane z zakupem np. paliwa do samochodów ciężarowych na podstawie umowy użyczenia można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku z 13.12.2005 r. (uzupełnionym 13.01.2006 r.) odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem np. paliwa do samochodów ciężarowych na podstawie umowy użyczenia uznać za prawidłowe.

Przepis art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, iż stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 powołanej ustawy - Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 13.12.2005 r. podatnik złożył do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku podatnik podał, iż w dniu 01.08.2005 r. zawarł umowę użyczenia, w której użyczający użycza dwa samochody. Samochody te jak poinformował są samochodami ciężarowymi. Na ww. samochody została zawarta przez osobę użyczającą umowa kredytu samochodowego, w której w § 2 stwierdza się, że "kredytobiorca oświadcza, iż pojazd o którym mowa w § 1:

a) przeznaczony jest na cele bezpośrednio nie związane z prowadzoną przez Kredytobiorcę działalnością gospodarczą lub wykonywaniem zawodu".

W związku z powyższym, podatnik skierował następujące zapytania.

1) czy w związku z powyższym firma podatnika biorąc ww. pojazdy w użytkowanie może odliczać podatek VAT od zakupów związanych z tymi samochodami np. paliwo,

2) czy te wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Wniosek o interpretację w części dotyczącej odliczenia podatku VAT od zakupów związanych z użytkowanymi samochodami tut. organ rozpatrzy odrębnym postanowieniem.

Niniejszym postanowieniem tut. organ rozpatruje wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem np. paliwa do samochodów ciężarowych użytkowanych na podstawie umowy użyczenia.

Zdaniem podatnika kwalifikowanie tych wydatków jako kosztu stanowiącego przychód jest zasadne, jako że samochody wykorzystuje on w swojej działalności gospodarczej i wydatki z nimi związane ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu.

Dla podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej kosztami uzyskania przychodu są ponoszone wydatki z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Oznacza to, iż wydatki muszą być związane z prowadzoną działalnością, poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za taki koszt.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis w sytuacji, gdy w działalności gospodarczej używany jest na podstawie umowy użyczenia samochód ciężarowy za koszt uzyskania przychodu można uznać całość wydatków poniesionych w związku z jego eksploatacją.

Stanowisko podatnika odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z zakupem paliwa do samochodów ciężarowych wykorzystywanych do działalności gospodarczej na podstawie umowy użyczenia tut. organ uznaje za prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy. Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl