US I/1-415/2/2005 - Opodatkowanie przychodów z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 marca 2005 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim US I/1-415/2/2005 Opodatkowanie przychodów z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem.

Pytanie podatnika

Czy można opodatkować w 2005 r. przychody z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jako przychody z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg stawki 19%.

Postanowienie

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. postanawia stanowisko w indywidualnej sprawie przedstawione przez podatnika we wniosku złożonym w tut. organie 20 stycznia 2005 r. uzupełnionym pismem z 11 lutego 2005 r. (wpływ do tut. organu 14 lutego 2005 r.) i z 16 lutego 2005 r. (wpływ do tut. organu 21 lutego 2005 r.) dotyczące możliwości opodatkowania w 2005 r. przychodów z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem jako przychody z działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wg stawki 19% - uznać za nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym 20 stycznia 2005 r. uzupełnionym pismem z 11 lutego 2005 r. (wpływ do tut. organu 14 lutego 2005 r.) i z 16 lutego 2005 r. (wpływ do tut. organu 21 lutego 2005 r.) podatnik wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie przedstawiając następujący stan faktyczny.

We wniosku i pismach uzupełniających wniosek podatnik podał, iż od stycznia 1999 r. prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i do grudnia 2004 r. rozliczał się na zasadach ogólnych. Od 31 grudnia 2002 r. został powołany do składu zarządu spółki z o.o. na stanowisko prezesa zarządu. Funkcję tę, jak podał podatnik, sprawuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna i innej działalności w roku 2005 nie będzie prowadził. Między udziałowcami spółki, a podatnika firmą została zawarta umowa na czas nieokreślony dotycząca przejęcia przez niego (jako firmę) praw i obowiązków organu spółki, tj. jego zarządu. Umowa ta została nazwana - "umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem". Na podstawie art. 9a ust. 2 podatnik chciałby wybrać w 2005 r. sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym w wysokości 19%, ponieważ zgodnie z treścią art. 9a ust. 5 ustawy, jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą wybór sposobu opodatkowania dotyczy wszystkich form prowadzenia przez podatnika tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy w/w ustawy.

Zdaniem podatnika zgodnie z art. 9a ust. 3 nie mają możliwości wyboru opodatkowania podatkiem liniowym tylko ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te odpowiadają czynnościom wykonywanym przez podatnika w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Zdaniem podatnika nazwa zawartej umowy sugeruje, iż podlega on pod art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykluczają możliwość zastosowania 19% stawki liniowej. Jednakże art. 13 pkt 9 w/w ustawy, zawiera dodatkową klauzulę tj. "... z wyjątkiem przychodów o których mowa w pkt 7. Art. 13 pkt 7 mówi o przychodach otrzymywanych przez osoby niezależnie od sposobu ich powoływania należące do składu zarządów, rad nadzorczych..."

Według stanowiska podatnika niezależnie od nazwy czy sposobu zawarcia umowy czy powołania członkowie zarządu mogą prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą, a ich przychody w takiej sytuacji nie są przychodami z działalności wykonywanej osobiście i podlegają opodatkowaniu liniowemu 19%.

Pozarolnicza działalność gospodarcza, w myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Wyłączenie to obejmuje więc m. in. działalność wykonywaną osobiście, tj. wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym... określa jakie przychody należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

- w pkt 7 tego artykułu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

- w pkt 9 tego artykułu za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

Ustęp 5 tego artykułu stanowi, iż jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:

1) samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,

2) w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W myśl powołanych przepisów, opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c w/w ustawy dotyczy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i w przypadku wyboru przez podatnika tego sposobu opodatkowania ma on zastosowanie do wszystkich form prowadzenia tej działalności.

Przychody uzyskane z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem stanowią przychody wymienione w art. 13 pkt 9 w/w ustawy i są to przychody z działalności wykonywanej osobiście nawet jeżeli umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Również przychody wymienione w art. 13 pkt 7 nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej lecz z działalności wykonywanej osobiście.

Brak jest więc podstaw prawnych do opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów określonych w art. 13 pkt 7 i 9 w/w ustawy tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście wg zasad określonych w art. 30c tj. 19% podatkiem dochodowym. Dochody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku złożonym 20 stycznia 2005 r. z uzupełnieniami.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia omawianego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy podatnikowi prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł oraz 50 gr. od każdego załącznika.

Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl