US I/1-415/14/2006 - Urządzenie terenów zielonych po zakończeniu inwestycji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2006 r. Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim US I/1-415/14/2006 Urządzenie terenów zielonych po zakończeniu inwestycji.

"(...) Spółka komandytowa prowadziła inwestycję polegającą na budowie obiektów magazynowych i infrastruktury towarzyszącej z przeznaczeniem pod wynajem. Przed realizacją robót budowlanych spółka wystąpiła do Urzędu Miasta - Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa o zgodę na wycinkę drzew i krzewów kolidujących z planowaną inwestycją. Zgoda na wycinkę zawierała zobowiązanie do dokonania nowych nasadzeń drzew i krzewów. (...)

Po zakończeniu inwestycji spółka zleciła uporządkowanie terenów wokół hali oraz jego zagospodarowanie poprzez urządzenie trawników i posadzenie krzewów i drzew.

W związku z powyższym podatnik prosi o potwierdzenie, czy urządzenie terenów zielonych po zakończeniu inwestycji oraz utrzymanie stanu technicznego i estetycznego tego terenu stanowią koszty uzyskania przychodu z chwilą ich poniesienia. (...)

(...) Kosztami uzyskania przychodów są zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i koszty pozostające w związku pośrednim, jeżeli w racjonalny sposób można określić, że zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

W myśl art. 22g ust. 17 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł. Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

W ocenie tut. organu wydatki poniesione na urządzenie terenów zielonych po zakończeniu inwestycji oraz na utrzymanie stanu technicznego i estetycznego terenu nie są wydatkami na ulepszenie środków trwałych i nie mogą zwiększać ich wartości. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powyższe wydatki stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ mają one pośredni związek z uzyskanym przychodem. Wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2007/1/36