US.I-1.1.423/6/2006 - Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów spotkań integracyjnych pracowników firmy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Kolbuszowej US.I-1.1.423/6/2006 Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów spotkań integracyjnych pracowników firmy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. b i pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., postanawia uznać, że stanowisko strony przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2006 r., który wpłynął do tut. organu w dniu 1 grudnia 2006 r., w kwestii zaliczenia do kosztów podatkowych kosztów spotkań integracyjnych pracowników Spółki finansowanych ze środków obrotowych firmy, jest prawidłowe w przedstawionym przez stronę stanie faktycznym.

W dniu 1 grudnia 2006 r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku firma X S.A. zwróciła się z zapytaniem dotyczącym zasadności zaliczenia do kosztów podatkowych kosztów spotkań integracyjnych pracowników firmy finansowanych ze środków obrotowych. Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, uzupełnionym pismem z 14 grudnia 2006 r., Spółka organizuje spotkania integracyjne dla pracowników firmy takie jak: ognisko z okazji "Dnia Energetyka", spotkanie wigilijne i inne. Organizację takich spotkań przeprowadza zewnętrzna firma, która po wykonaniu usługi wystawia dla Spółki fakturę VAT. Koszty takich spotkań obejmują: wynajęcie sali, poczęstunek, nocleg, część artystyczną oraz wynagrodzenie dla organizatora spotkania. Koszty spotkań integracyjnych pokrywa Spółka w formie ryczałtu, bez względu na to czy wszyscy pracownicy wezmą w nich udział. Ryczałtowa opłata wiąże się z tym, że pracodawca nie ma możliwości przypisania konkretnej kwoty świadczenia konkretnemu pracownikowi, a co za tym idzie zróżnicowania ich wartości w zależności od sytuacji, w jakiej znajduje się pracownik. Zdaniem Spółki zastosowanie w tym przypadku kryterium socjalnego jest bardzo utrudnione, a wręcz niemożliwe. Wydatki związane z organizacją spotkań integracyjnych finansowane są ze środków obrotowych Spółki.

Wg stanowiska wyrażonego w przedmiotowym wniosku, koszty spotkań integracyjnych są w całości kosztem podatkowym. Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, a ww. wydatki są związane z przychodami, ponieważ w tych spotkaniach biorą udział pracownicy firmy. Wydatki związane z tymi spotkaniami nie są wymienione w art. 16 podatku dochodowego od osób prawnych. Nie mają one bezpośredniego wpływu na uzyskanie przychodu, ale występuje pośredni wpływ na osiągnięcie przychodów, poprzez wzmacnianie więzi pracowników, co w efekcie ma przynieść wyniki widoczne w pracy, a więc i przychód firmy. Zdaniem Spółki wydatki te nie powinny być zaliczane do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy.

Ustalono, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przed podatnika stan faktyczny tutejszy organ zważył co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Wydatek podlega więc zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełnia określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunki, a zatem jeżeli został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, czyli jego poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody, ma on związek z prowadzoną działalnością i jednocześnie nie został wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenia zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą one również obejmować wydatki na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych (integracyjnych). Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy. Tym samym, jeżeli ponoszone przez podatnika wydatki na organizację imprezy okolicznościowej (integracyjnej) spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych.

Należy jednak zwrócić uwagę iż zgodnie z zapisem art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, zaś kosztem są odpisy dokonane na ZFŚS. Oznacza to, że wydatki ponoszone na działalność socjalną nie stanowią kosztu zyskania przychodu także wtedy, gdy zostaną poniesione ze środków obrotowych. Jednakże, aby zorganizowanie spotkania integracyjnego można było uznać za działalność socjalną musi zostać spełnione tzw. kryterium socjalne.

Zgodnie z przedstawionym przez Spółkę stanem faktycznym w przypadku spotkań okolicznościowych (integracyjnych), o których mowa w zapytaniu Spółki, nie jest możliwe zastosowanie kryterium socjalnego, zatem wydatki na organizację takich spotkań nie mieszczą się w definicji działalności socjalnej.

Wobec powyższego, w przedstawionym stanie faktycznym Spółka ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na organizację spotkań integracyjnych pracowników firmy finansowanych ze środków obrotowych Spółki. Nie będą to zatem wydatki zaliczane do limitowanych kosztów reprezentacji i reklamy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl