US 72/ROP3/423-75/04/AK - Ustalenie dochodu przy inwestycjach w fundusz inwestycyjny

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 kwietnia 2004 r. Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie US 72/ROP3/423-75/04/AK Ustalenie dochodu przy inwestycjach w fundusz inwestycyjny

Pytanie podatnika

Dotyczy ustalenia dochodu przy inwestycjach w fundusz inwestycyjny oraz kto jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w sytuacjach opisanych poniżej.

Spółka zwraca się z następującymi pytaniami:

1. Jak obliczyć dochód w sytuacji gdy uczestnik funduszu inwestując w fundusz inwestycyjny X dokonuje wpłaty w USD a fundusz lokuje środki pieniężne w instrumenty denominowane w USD, wykup certyfikatów następuje w USD i na żadnym etapie inwestycyjnym nie dochodzi do wymiany USD na PLN?

2. Kto jest płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu udziału w funduszach kapitałowych w przypadku gdy, wypłata świadczeń z tytułu umorzenia certyfikatów odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., który otrzymuje od emitenta (funduszu) zbiorczą kwotę i przekazuje ją na odpowiednie rachunki pieniężne swoich uczestników - domów maklerskich i banków prowadzących rachunki papierów wartościowych, które dokonują wypłat na rzecz swoich klientów?

W odpowiedzi na pismo z dnia 18 marca 2004 r. nr TFIKBSA/105/04 Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że:

1. W nawiązaniu do udzielonej odpowiedzi nr US 72/ROP3/423-33/04/AK biorąc pod uwagę, że uczestnik funduszu inwestując w fundusz inwestycyjny XXX dokonuje wpłaty w USD a fundusz lokuje środki pieniężne w instrumenty denominowane w USD, gdy wykup certyfikatów następuje w USD i na żadnym etapie inwestycyjnym nie dochodzi do wymiany USD na PLN - to dopiero nadwyżkę przychodu (określonego w walucie obcej uzyskanego z tytułu wykupienia przez fundusz certyfikatów inwestycyjnych) nad wydatkami poniesionymi na nabycie certyfikatów (w walucie obcej) przelicza się na złote wg zasady określonej w art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

2. W kwestii dotyczącej określenia płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłat z tytułu udziału w funduszach kapitałowych organ podatkowy stwierdza, że:

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 49, poz. 448 z późn. zm.) fundusz inwestycyjny mieszany emituje certyfikaty inwestycyjne i dokonuje ich wykupienia na żądanie uczestnika funduszu. Z chwilą wykupienia przez fundusz, certyfikaty inwestycyjne są umarzane z mocy prawa.

Z przedstawionego przez Towarzystwo stanu faktycznego wynika, iż wypłata świadczeń z tytułu umorzenia certyfikatów odbywa się za pośrednictwem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A., który otrzymuje od emitenta (funduszu) zbiorczą kwotę i przekazuje ją na odpowiednie rachunki pieniężne swoich uczestników - domów maklerskich i banków prowadzących rachunki papierów wartościowych, które dokonują wypłat na rzecz swoich klientów.

Stosownie do treści art. 8 Ordynacji podatkowej płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, obowiązana do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

W myśl art. 41 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych płatnicy są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych m.in. z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

W zaistniałej sytuacji do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonywanych wypłat stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych obowiązane są domy maklerskie i banki prowadzące rachunki papierów wartościowych, te bowiem podmioty a nie Fundusz mają możliwość podjęcia czynności w celu obliczenia i pobrania należności podatkowych.

Zgodnie z ustaloną linią orzecznictwa NSA jeśli szczegółowe przepisy podatkowe powierzają określonemu podmiotowi obliczenie i pobranie od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu, to podmiot ten staje się płatnikiem, bez względu na to czy w przepisach szczegółowych został wyraźnie nazwany płatnikiem.

W związku z powyższym organ podatkowy podziela stanowisko Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych w przedmiotowej sprawie i stwierdza iż, płatnikiem zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku umarzania udziałów w funduszach mieszanych są domy maklerskie i banki prowadzące rachunki papierów wartościowych dokonujące wypłat świadczeń na rzecz klientów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl