US.443/IC/19B/2006 - Dostawa budynku będącego w trakcie budowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Łańcucie US.443/IC/19B/2006 Dostawa budynku będącego w trakcie budowy.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 29 ust. 5 i art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu złożonego przez Podatnika wniosku z dnia 27.02.2006 r., uzupełnionego w dniu 8.03.2006 r., w przedmiocie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, a dotyczącego budynku położonego na działce nr 66, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie postanawia uznać, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Starostwo zamierza sprzedać w drodze przetargu budynek warsztatowy położony na działce nr 66. Z udzielonych przez Stronę informacji wynika, iż wskazany obiekt mający być przedmiotem dostawy znajduje się w trakcie budowy. W piśmie złożonym dnia 1.03.2006 r., uzupełnionym w dniu 8.03.2006 r., Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem dotyczącym kwestii opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy, której przedmiotem jest budynek warsztatowy wraz z gruntem, przedstawiając jednocześnie swoje stanowisko w sprawie.

Zdaniem Podatnika w przypadku dostawy tego towaru zachodzi konieczność naliczenia podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Po zapoznaniu się z przedstawionym przez Stronę stanem faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, stosownie zaś do treści art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów rozumie się przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 tej ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle i ich części, a także grunty. Ponadto stosownie do treści art. 29 ust. 5 powołanej ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, iż status prawny budynku determinuje opodatkowanie (lub jego brak), a także stawkę podatku gruntu, na którym dany obiekt jest zlokalizowany.

Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera katalog czynności, których świadczenie jest zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 2 tej ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, w myśl zaś ust. 2 pkt 1 tego artykułu przez towary używane rozumie się między innymi budynki (budowle i ich części), jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

Z przytoczonych uregulowań wynika więc, iż ze zwolnienia od podatku korzysta jedynie dostawa budynku, jeżeli od końca roku, w którym zakończono jego budowę minęło co najmniej 5 lat. A contrario, zwolnienie takie nie przysługuje w przypadku budynków, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę nie minęło 5 lat. Tym bardziej więc ze zwolnienia nie mogą korzystać budynki będące w trakcie budowy.

Ponieważ budynek warsztatowy nie spełnia warunków pozwalających na uznanie go za towar używany (a z jego nazwy i przeznaczenia wynika, że nie jest on również obiektem budownictwa mieszkaniowego w rozumieniu art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT) tutejszy organ stwierdza, iż dostawa wskazanego obiektu wraz z gruntem, na którym jest on położony, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl