US.28.III/415-5/04 - Opodatkowanie działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 marca 2004 r. Urząd Skarbowy w Sochaczewie US.28.III/415-5/04 Opodatkowanie działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu

Pytanie podatnika Jaką formę opodatkowania należy przyjąć po wznowieniu (zawieszonej) działalności gospodarczej w zakresie: działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu - według PKWiU sklasyfikowaną w grupie 74.50.B.?

Z zapytania skierowanego do tut. organu podatkowego oraz akt podatkowych wynika, że od 19 marca 2001 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu ewidencjonowanego, sklasyfikowaną jako: działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu według PKWiU sklasyfikowaną w grupie 74.50.B

Pismami z dnia 8 października 2002 r. i 17 stycznia 2003 r. zawiadomił Pan tut. organ podatkowy o zawieszeniu działalności gospodarczej (nie wskazując okresu zawieszenia). Pismem z 19 lutego 2003 r. zawiadomił Pan o zawieszeniu działalności od 15 lutego 2003 r. na czas nieokreślony. Z dniem 16 lutego 2004 r. uruchomił Pan zawieszoną działalność gospodarczą.

Zasady opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych uregulowane zostały w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.). Zgodnie z art. 9 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przedmiotowej sprawie nie nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej, nie dokonano również wyboru innej formy opodatkowania. A zatem, jest to kontynuacja działalności gospodarczej na tych samych zasadach opodatkowania.

Od roku 2003 przewidziano dla wszystkich podatników utrzymanie dotychczasowej zasady fakultatywności opodatkowania, jednocześnie zwolniono z obowiązku corocznego składania oświadczenia i wyboru formy opodatkowania na rzecz domniemania, iż w przypadku braku informacji od podatnika o zmianach prowadzi on działalność na dotychczasowych zasadach.

W zakresie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w roku 2004 przyjęto nową konstrukcję załącznika nr 2 do ustawy określającego katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy wyłącznie na rzecz jednego podmiotu została sklasyfikowana w dziesięciocyfrówce 74.50.25-00.20 PKWiU.

Usługi z grupy 74.5 w 2004 r. co do zasady wyłączone są z opodatkowania ryczałtem, jednakże nie dotyczy to usług z kategorii 74.50.2. Wynika to bezpośrednio z treści pozycji 18 załącznika nr 2 do ustawy.

Stawki ryczałtu dla tych usług zostały zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i ww. ustawy podatkowej, zgodnie z zapisem tego artykułu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 17%. Jednocześnie z objaśnień do pozycji 18 załącznika nr 2 wynika, ze usługi te podlegają opodatkowaniu stawką 17%.

Reasumując w 2004 r. poprawną formą opodatkowania dla prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze stawką ryczałtu 17%, a zatem stanowisko Pana zawarte w żądaniu jest niepoprawne.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl