US-26/PP/443/55/04 - Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa - korekta podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 sierpnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Siedlcach US-26/PP/443/55/04 Wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa - korekta podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Czy wniesienie do nowej spółki z o.o. aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa Oddziału podlega opodatkowaniu, czy jest wyłączona z zakresu działania ustawy o podatku VAT?

Czy w powyższej sytuacji zachodzi konieczność korygowania podatku naliczonego, który obniżał podatek należny przy zakupie składników majątku trwałego i obrotowego?

Z przedstawionego stanu faktycznego Jednostki wynika, że zakupy związane były prawie w 100% ze sprzedażą opodatkowaną.

Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach przedstawia poniżej swoje stanowisko w sprawie

W art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) wymienione zostały czynności, do których nie mają zastosowania przepisy tej ustawy. Ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy wskazuje, że przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przedsiębiorstwem, w myśl art. 55 ustawy Kodeks cywilny, jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład.

Ustawa o VAT nie definiuje pojęcia "zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". W celu zdefiniowania tego pojęcia można odwołać się do definicji zawartej w art. 4 pkt 6 ustawy z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 101, poz. 1178 z późn. zm.) w rozumieniu której oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza głównym miejscem wykonywania działalności (zakładem głównym).

Aby zbycie tak rozumianego zakładu (oddziału) nie podlegało opodatkowaniu VAT, zakład (oddział) ten musi samodzielnie sporządzać bilans, tzn. musi podlegać przepisom ustawy o rachunkowości.

Jeśli Oddział jest oddziałem samodzielnie sporządzającym bilans, to w świetle powyższych regulacji prawnych wniesienie go aportem do nowej spółki prawa handlowego nie będzie podlegało przepisom ustawy o podatku i usług.

W opinii tutejszego organu podatkowego wniesienie aportem przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w trybie art. 19 i art. 20 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz art. 86 obecnie obowiązującej ustawy, w związku z zakupami dotyczącymi składników majątku trwałego jak i obrotowego, jeśli służyły prowadzonej działalności podlegającej opodatkowaniu we wnoszonym aportem zakładzie lub oddziale samodzielnie sporządzającym bilans.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl