US.21/AV/443/2353/04 - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez syndyka w postępowaniu upadłościowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Pruszkowie US.21/AV/443/2353/04 Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez syndyka w postępowaniu upadłościowym

Pytanie podatnika

Czy syndyk (powoływany postanowieniem o ogłoszeniu upadłości do pełnienia obowiązków syndyka) jest opodatkowany podatkiem VAT?

W myśl brzmienia art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dn.11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dn.26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Wypłacane syndykowi należności stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście w rozumieniu art. 13 pkt 6 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym. Jeżeli podmiot, do którego należy ocena czy z tytułu wykonywania czynności syndyka, na podstawie zlecenia zawartego w postanowieniu Sądu, spełnia łącznie wymogi zawarte w cytowanym wyżej przepisie art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, stwierdzi spełnienie tych warunków, to w takim przypadku wykonywanie tych czynności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Przykładowo, z wyjaśnień Ministerstwa Finansów zawartych w piśmie Nr PP3-812-443/2004/BK/1638PP z dn. 1 lipca 2004 r. wynika, że: "Odpowiedzialność zlecającego, o której mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z dn.11 marca 2004 r. wobec wykonującego zlecane czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinna być rozpatrywana indywidualnie w odniesieniu do poszczególnych umów, ale także mając na uwadze specyfikę wykonywanych czynności. Przy niektórych bowiem specyficznych czynnościach i zawodach nie może być mowy o przeniesieniu odpowiedzialności za wykonywane czynności na zlecającego. Co do zasady natomiast uwzględniając treść przepisu, można uznać, że chodzi o określenie warunków typowych w tej kwestii dla umów o pracę, a dodatkowo z dokumentów dotyczących zawarcia umowy o wykonanie świadczenia powinna wynikać kwestia odpowiedzialności osoby zlecającej".

Natomiast jeżeli wymogi, zawarte w cyt. art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, nie zostaną spełnione to wówczas wykonywane czynności należy uznać, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, za samodzielną działalność gospodarczą i opodatkować na zasadach ogólnych.

Zdaniem tut. organu podatkowego przedstawione w zapytaniu fakty wskazują, że zawarte w cytowanym wyżej artykule ustawy wymogi nie są łącznie spełnione i tym samym czynności syndyka podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl