US.12.PP/443-65/04/AM - Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności realizatora dźwięku związanych z przeniesieniem praw autorskich

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim US.12.PP/443-65/04/AM Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług czynności realizatora dźwięku związanych z przeniesieniem praw autorskich

Pytanie podatnika

W złożonym zapytaniu podatnik zwraca się z pytaniem, czy pracując jako realizator dźwięku przy produkcji programów telewizyjnych dla stacji komercyjnych jest zwolniony z podatku do towarów i usług. Nadmienia jednocześnie, że praca jego chroniona jest prawem autorskim, a wynagrodzenie wypłacane jest w postaci honorarium, które potwierdzane jest przez niego rachunkiem, następstwem czego jest przejście praw autorskich majątkowych na producenta programu tj. daną stację telewizyjną. W złożonym zapytaniu oświadcza również, że prowadzi działalność gospodarczą, rozliczając się na zasadach określonych w art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 14, poz. 176).

Organ podatkowy pragnie zauważyć, że w świetle przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz.. 904) programy telewizyjne są zaliczane do utworów audiowizualnych. Co prawda art. 69 w/w ustawy nie wymienia expressis verbis realizatora dźwięku jako współtwórcy utworu audiowizualnego, jednakże użyte w tym przepisie sformułowanie "w szczególności" oznacza, że wyliczenie to ma charakter jedynie przykładowy. Jeżeli więc podatnik spełni przesłanki określone w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych tj. czynności przez niego wykonywane stanowią "przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze" może on być zaliczony do grona współtwórców utworu audiowizualnego.

Na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez świadczenie usług rozumie się przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Niewątpliwie w pojęciu wartości niematerialnych i prawnych mieszczą się majątkowe prawa autorskie.

W załączeniu nr 3 do w/w ustawy w poz. 162 ustawodawca stwierdza, że stawką w wysokości 7%, opodatkowane są usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania. Przepis ten mówi tylko o "przekazaniu lub udzieleniu licencji", a więc nie ma zastosowania, jeżeli czynności twórców i artystów są realizowane w innej formie np. przeniesienia autorskich praw majątkowych.

Zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania są zwolnione z podatku od towarów i usług. Z przepisu tego wynika, że nie podlegają zwolnieniu czynności twórców i artystów wykonawców, których przedmiotem są powyższe prawa, jeżeli są realizowane w innej formie niż przekazanie lub udzielenie licencji.

W związku z powyższym w przypadku gdy podatnik jest twórcą w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych a dokona przeniesienia autorskich praw majątkowych, będzie tutaj miała zastosowanie stawka podatku określona w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. 22%.

Tutejszy organ nie podziela więc stanowiska podatnika, że jest on zwolniony z podatku od towarów i usług, uznając usługi wykonywane przez podatnika nie mieszczą się w katalogu usług objętych zwolnieniem w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl