US.12-PDF/415-67/29/2004 - Czynsz dzierżawy gruntu pod budowę inwestycji niedoszłej do skutku z przyczyn niezależnych od podatnika jako koszt uzyskania przychodów

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 października 2004 r. Urząd Skarbowy w Mińsku Mazowieckim US.12-PDF/415-67/29/2004 Czynsz dzierżawy gruntu pod budowę inwestycji niedoszłej do skutku z przyczyn niezależnych od podatnika jako koszt uzyskania przychodów

Pytanie podatnika

W dniu 24 październik 2002 r. zawarłem umowę dzierżawy z Urzędem Gminy na dzierżawę gruntu pod budowę drugiej stacji autogazu. Rozpocząłem starania o uzyskanie niezbędnych dokumentów do budowy: wykonałem mapki geodezyjne, posiadam opinię Inspektora SANEPID, opłaciłem kwotę 2.000 zł na poczet zaliczki za projekt stacji autogazu. Ze względów formalnych oraz opieszałości Urzędu Gminy nie mogłem kontynuować dalszych prac związanych z inwestycją. Kilkakrotnie występowałem do Urzędu o odstąpienie od naliczania mi opłat za dzierżawę lub chociażby częściowe zaniechanie poboru dzierżawy do chwili uzyskania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy stacji napełniania gazem. Mimo licznych monitów, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, tylko w dalszym ciągu byłem obciążany pełnymi kosztami dzierżawy. W dniu 18 lutego 2004 r. złożyłem pismo do Urzędu Dzielnicowego o odstąpieniu od umowy dzierżawy. Do chwili obecnej nie otrzymałem żadnej odpowiedzi w powyższej sprawie. Ostatnią fakturę za dzierżawę otrzymałem za m-c kwiecień 2004 r. Do dotychczas wystawionych faktur nie otrzymałem żadnych korekt. W związku z zaistniałą sytuacją będę ubiegał się o zwrot poniesionych kosztów dzierżawy na drodze sądowej, gdyż zaniechanie inwestycji nastąpiło nie z mojej winy, lecz z winy wydzierżawiającego mi gruntu Urzędu. Czy poniesione koszty dzierżawy stanowią w moim przypadku koszt uzyskania przychodu do celów podatku dochodowego od osób fizycznych oraz czy naliczony podatek VAT od dzierżawy podlega odliczeniu. Nadmieniam, iż pozostałe poniesione wydatki nie księgowałem w koszty, gdyż od zamierzonej inwestycji byłaby naliczana amortyzacja.

Według przedstawionego stanu faktycznego Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu gazem na stacji tankowania pojazdów. Wydzierżawił grunt pod budowę drugiej stacji autogazu. Z załączonych do zapytania dokumentów wynika, że poniósł wydatki związane z przyszłą inwestycją, tj. związane z uzyskaniem decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego, raportem Warmińsko-Mazurskiej Spółki Ochrony Środowiska, wykonaniem mapek, projektem stacji autogazu. Inwestycja nie mogła być kontynuowana z powodu braku możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, z przyczyn niezależnych od podatnika. Koszty związane z dzierżawą gruntu zostały zarachowane w koszty uzyskania przychodu, natomiast pozostałe wydatki nie były księgowane w koszty.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Art. 23 ust. 1 pkt 35 stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów poniesionych kosztów zaniechanych inwestycji.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że poniósł wydatki na dzierżawę gruntu, pod planowaną inwestycję, które w ramach kosztów eksploatacyjnych, przy stosowaniu kasowej metody kosztów w prowadzonej księdze zostały zaksięgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, zgodnie z datą ich poniesienia.

Tutejszy organ podatkowy wyraża stanowisko, że poniesione przez podatnika koszty dzierżawy gruntu, mimo że dotyczyły inwestycji, która nie została zrealizowana, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ były one poniesione w celu uzyskania przychodu z inwestycji, która nie doszła do skutku z przyczyn niezależnych od Podatnika.

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stanowiącym, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy przedmiotowych zakupach.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl