UPO/VAT-443/238/04/DC - Podstawa opodatkowania w przypadku wystawiania faktury „VAT-marża” na przedmioty używane

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Płocku UPO/VAT-443/238/04/DC Podstawa opodatkowania w przypadku wystawiania faktury „VAT-marża” na przedmioty używane

Pytanie podatnika

W złożonym piśmie prosi Pani o wyjaśnienie pojęcia podstawy opodatkowania w przypadku wystawiania faktury "VAT-marża" na przedmioty używane (samochody osobowe) nabywane w krajach Unii Europejskiej i sprzedawane w kraju. Czy kwotą nabycia należy objąć zapłacone cło, opłaty i inne należności płacone w związku z nabyciem towarów oraz wydatki, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia pobierane przez dostawcę podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia?

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę pomiędzy całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Z przepisów ustawy nie wynika, wprost, co należy rozumieć jako kwotę nabycia. W ocenie tutejszego organu podatkowego należy przyjąć, iż kwotę nabycia stanowi wszystko, co składa się na wynagrodzenie, które sprzedający towar używany jest zobowiązany zapłacić podmiotowi od którego towar nabywa, a więc wydatki bezpośrednio związane z daną transakcją oraz wydatki towarzyszące takie jak koszty transportu, prowizji, opakowania oraz ubezpieczenia. Kwota nabycia będąca podstawą wyliczenia marży stanowi wówczas wartość, jaką podatnik płaci dostawcy za towar.

W skład kwoty nabycia będą wchodziły również wszelkie wydatki dodatkowe, takie jak: prowizje, koszty opakowania, transportu, ubezpieczenia - ale tylko wtedy, jeżeli takie wydatki są pobierane przez sprzedawcę i stanowią składnik ceny. W przeciwnym wypadku dodatkowe koszty związane z daną transakcją nie będą zwiększać ceny nabycia, natomiast stanowić one będą wydatki kosztowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl