UPO-443-336/04/EN - Odliczanie podatku naliczonego przy zakupie energii na potrzeby gospodarstwa domowego i rolnego łącznie

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 grudnia 2004 r. Urząd Skarbowy w Płocku UPO-443-336/04/EN Odliczanie podatku naliczonego przy zakupie energii na potrzeby gospodarstwa domowego i rolnego łącznie

Pytanie podatnika

W jaki sposób można odliczać VAT od zakupu energii elektrycznej zużywanej zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w gospodarstwie rolnym?

Podatnik jest rolnikiem posiadającym gospodarstwo ogrodnicze i rozlicza się w zakresie podatku od towarów i usług na zasadach ogólnych. Do chwili obecnej nie rozliczał podatku VAT od faktur wystawionych przez zakład energetyczny z tytułu zużycia energii elektrycznej. Powodem było brak informacji o sposobie przypisania ilości zużytej energii do gospodarstwa rolnego. Podatnik nie posiada dodatkowego licznika energii, który pozwoliłby precyzyjnie określić to zużycie. Dom mieszkalny, w którym mieszka, posiada podpiwniczenie spełniające rolę magazynu i warsztatu naprawczego maszyn i urządzeń oraz garażu na ciągnik rolniczy. Ponadto w lipcu 2004 r. Podatnik zakończył modernizację przechowalni owoców, która obecnie jest chłodnią owoców. Rozpoczęcie użytkowania chłodni w końcu września znacznie podwyższyło zużycie energii elektrycznej. Podatnik proponuje do rozliczenia podatku VAT przyjęcie średniego zużycia energii na cele gospodarstwa domowego 50% i na cele gospodarstwa rolnego 50%.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zaś kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika, m.in. z tytułu nabycia towarów i usług. Natomiast w świetle art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jeżeli więc poniesione wydatki na zużycie energii elektrycznej zostały udokumentowane jedną fakturą VAT i dotyczą w części prowadzonej przez Podatnika działalności (i w tej części mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów), a w części służyły jego prywatnym celom, to w ewidencji zakupów i w deklaracji należy ująć tylko tę część podatku naliczonego, która dotyczy prowadzonej działalności gospodarczej (tylko ta część może pomniejszać podatek należny).

Zaproponowany przez Podatnika sposób ustalania wskaźnika procentowego służącego określeniu udziału zużycia energii elektrycznej na cele prowadzonej działalności gospodarczej w zużyciu ogółem kształtuje się w wysokości:

- 50% średniego zużycia na cele gospodarstwa domowego,

- pozostała ilość na cele gospodarstwa rolnego.

Nie ma w zasadzie generalnie ustalonych zasad rozliczania wydatków na część dotyczącą działalności gospodarczej i część nie związaną z tą działalnością. Jeżeli zatem Podatnik potrafi uprawdopodobnić prawidłowość zaproponowanej metody rozliczenia wydatków, to sposób ten można uznać za właściwy.

Powyższej informacji udzielono wg stanu prawnego na dzień jej wydania i w oparciu o przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl