UPO/415/107/04/RL - 1. Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży gospodarstwa rolnego. 2. Możliwość zwolnienia tej sprzedaży od podatku dochodowego od osób fizycznych. 3. Możliwość zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przekazania lokalu mieszkalnego w drodze darowizny

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 września 2004 r. Urząd Skarbowy w Płocku UPO/415/107/04/RL 1. Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych sprzedaży gospodarstwa rolnego. 2. Możliwość zwolnienia tej sprzedaży od podatku dochodowego od osób fizycznych. 3. Możliwość zwolnienia od podatku od spadków i darowizn przekazania lokalu mieszkalnego w drodze darowizny

Pytanie podatnika

Podatnik jest właścicielem gospodarstwa rolnego, na które składają się nieruchomości o numerze KW (?) w formie użytkowania wieczystego wraz z budynkami stanowiącymi jego własność. W najbliższym czasie planuje sprzedać gospodarstwo rolne oraz nieruchomości. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży ww. nieruchomości chce kupić mieszkanie i przekazać je w formie darowizny swojemu synowi. Czy sprzedaż gospodarstwa rolnego jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych? Czy przychód ze sprzedaży gospodarstwa rolnego będzie wolny od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli dokonam zakupu lokalu mieszkalnego w ciągu 2 lat od daty sprzedaży ww. gospodarstwa rolnego? Jakich formalności muszę dokonać, żeby przychód ze sprzedaży ww. nieruchomości, który planuję przeznaczyć na zakup lokalu mieszkalnego nie podlegał opodatkowaniu (tzn. czy muszę złożyć jakiekolwiek wnioski, podania, deklaracje itp.)? Czy przekazanie mojemu synowi lokalu mieszkalnego w drodze darowizny będzie wolne od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli powierzchnia użytkowa lokalu nie będzie przekraczać 110 metrów kwadratowych? Czy opisane w zarysie stanu faktycznego transakcje, czyli:

a) sprzedaż gospodarstwa rolnego;

b) następnie nabycie lokalu mieszkalnego przy spełnieniu warunków z art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o pdof;

c) przekazanie nabytego lokalu w drodze darowizny mojemu synowi, nie będzie rodzić skutków w innych niż wskazane powyżej w podatkach?

W myśl art. 9 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) przeniesienie własności w drodze sprzedaży posiadanego przez Pana gospodarstwa rolnego, będzie zwolnione z wyżej wymienionego podatku, pod warunkiem, że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty będą stanowiły gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika chyba, że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychód podlega opodatkowaniu jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i praw majątkowych określonych w tym artykule pod lit. a) - c) zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej na nabycie w kraju, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, na nabycie gruntu lub udział w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem; spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie; gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego; na budowę, rozbudowę, nadbudowę przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego; na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku mieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego. Z powyższego wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w ustawie jest wydatkowanie otrzymanych środków pieniężnych na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy. Nie ma więc przeszkód do zastosowania omawianego zwolnienia w Pana przypadku - warunkiem jest spełnienie wyżej wskazanych przepisów.

Z postanowień art. 16 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514) wynika, iż darowizna lokalu mieszkalnego nie przekraczającego 110 metrów kwadratowych może być zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, jeżeli jest to darowizna w pierwszej grupie podatkowej, a obdarowany spełnia następujące warunki: - jest obywatelem polskim i ma miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, - nie jest właścicielem innego budynku mieszkalnego lub lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, - nie dysponuje spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu lub nie jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz wynikających z przydziału spółdzielni mieszkaniowych: prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, - nie jest najemcą lokalu lub budynku, - będzie zamieszkiwać w nabytym lokalu przez 5 lat.

W Pana przypadku obowiązek składania zeznania podatkowego nie dotyczy, ponieważ obowiązek pobrania podatku ciąży na płatniku - powyższe wynika z przepisów § 1 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. w sprawie składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl