UP-II-1A-415-53-130/05 - Dofinansowanie do wypoczynku dla byłego pracownika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy w Kołobrzegu UP-II-1A-415-53-130/05 Dofinansowanie do wypoczynku dla byłego pracownika.

"(...) Z przedstawionego przez płatnika stanu faktycznego wynika, że (...) zatrudniał pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, w pełnym wymiarze czasu pracy. Zatrudniony pracownik oprócz dochodów ze stosunku pracy uzyskiwał również (...) dochody z emerytury. (...) Pracownik, po powrocie z sanatorium, złożył podanie o dofinansowanie do wypoczynku i leczenia w sanatorium z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Komisja socjalna zebrała się już po wygaśnięciu umowy o pracę z tym pracownikiem, (...) przyznając mu przedmiotowe świadczenie. Kwotę tego świadczenia zakład pracy przekazał pracownikowi (...), potrącając jednocześnie zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Uwzględniając powyższy stan faktyczny płatnik stoi na stanowisku, że postąpił prawidłowo potrącając zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% kwoty wypłaconej z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, gdyż świadczenie zostało przyznane uprawnionemu pracownikowi, a nie emerytowi. Dlatego też nie jest słuszne żądanie pracownika poboru od wypłaconej kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% należności.

(...) W celu ustalenia, czy otrzymywane świadczenie dotyczyło pracownika i związane było ze stosunkiem pracy, czy też dotyczyło emeryta i zostało wypłacone z tytułu łączącego go uprzednio stosunku pracy, należy w pierwszej kolejności ustalić, do jakiego źródła przychodu zakwalifikować uzyskane przez osobę uprawnioną świadczenia.

Przychody z wykonywanej pracy zostały wskazane w art. 12 ustawy. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. (...) Za pracownika natomiast - stosownie do art. 12 ust. 4 ustawy - uważa się osobę pozostająca w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że (...) osoba korzystająca z dofinansowania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pozostawała w stosunku pracy w rozumieniu art. 22 Kodeksu pracy. Dlatego też podstawę nabycia prawa do wypłaty tego świadczenia stanowił stosunek pracy istniejący zarówno w dniu, w którym uprawniony przebywał na wypoczynku w sanatorium, jak również w dniu złożenia podania o dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Przedmiotowe świadczenie, mimo iż jego faktyczna wypłata nastąpiła po ustaniu zatrudnienia, stanowi zatem dla uprawnionego dochód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym łącznie z innymi dochodami z tego źródła przychodu, według skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy.

Zaliczka na podatek dochodowy wynosi - stosownie do art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy, za miesiące od początku roku do miesiąca, w którym dochód podatnika uzyskany od początku roku w tym zakładzie pracy przekroczył kwotę stanowiącą górną granicę pierwszego przedziału skali - 19% dochodu uzyskanego w danym miesiącu (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/8/25