Ulga remontowa

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 czerwca 2006 r. Ministerstwo Finansów Ulga remontowa

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 3069 w sprawie przywrócenia ulgi remontowej.

Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 6 czerwca 2006 r. interpelację Pani Poseł Jadwigi Wiśniewskiej w sprawie przywrócenia ulgi remontowej, uprzejmie informuję.

Ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956, z późn. zm.) uchylony został przepis art. 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), stanowiący podstawę do odliczeń wydatków w ramach ulgi remontowo-modernizacyjnej.

Jednocześnie na mocy art. 12 powołanej nowelizacji z dnia 12 listopada 2003 r. przepisem przejściowym podatnikom przyznano prawo do odliczeń od podatku wydatków remontowo-modernizacyjnych poniesionych do końca 2005 r. Jednakże odliczeń tych podatnicy mogli dokonywać wyłącznie na takich samych zasadach, jak obowiązujące w 2003 r., tj. przed uchyleniem art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast po dniu 31 grudnia 2005 r. podatek dochodowy może być zmniejszany wyłącznie o wydatki związane z remontem i modernizacją, które nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za lata poprzednie. Powyższe wynika z postanowień art. 27a ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Przepis ten stanowi, że kwota odliczeń od podatku przysługująca podatnikowi między innymi z tytułu poniesienia wydatków remontowo-modernizacyjnych, przekraczająca kwotę podatku obliczonego za dany rok podatkowy, podlega odliczeniu od podatku obliczonego za lata następne, aż do całkowitego jej odliczenia.

Jednym z głównych celów zmian wprowadzonych do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawą z dnia 12 listopada 2003 r. było poszerzenie bazy podatkowej poprzez ograniczenie istniejących preferencji podatkowych w postaci zwolnień przedmiotowych czy ulg podatkowych.

Jednocześnie pragnę zauważyć, iż na mocy ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468) podatnikom przysługuje zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z realizacją inwestycji polegającej m.in. na remoncie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Przedmiotowa ustawa ma na celu częściową zrefundowanie zwiększonych wydatków związanych z podwyższeniem stawek podatku od towarów i usług na materiały budowlane zakupione w związku z inwestycjami wymienionymi w tej ustawie.

Końcowo pragnę poinformować Panią Poseł, iż przyjęty przez rząd projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw nie przewiduje przywrócenia ulgi na remont i modernizację budynku (lokalu) mieszkalnego.

Opublikowano: www.sejm.gov.pl