Ulga inwestycyjna

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy w Sosnowcu Ulga inwestycyjna

W odpowiedzi na pismo z dnia.................., uzupełnione zgodnie z art. 169 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w dniu............... w sprawie udzielenia informacji w kwestii czy w przypadku nabycia w roku 1999 samochodu ciężarowego w ramach ulgi inwestycyjnej, odliczonej w zeznaniu rocznym za 1999 r. i skorzystaniu w roku 2000 z premii inwestycyjnej można sprzedać przedmiotowy samochód w roku 2004 nie tracąc prawa do w/w odliczeń i premii zgodnie z art. 26a ust. 22 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu - stosując przepis art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) - wyjaśnia:

Zgodnie z art. 26a ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 1999 r. (Dz. U. Nr 90, poz. 416, z późn. zm.) odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają faktycznie poniesione wydatki na zakup środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności nie przekraczającej 500kg. Ulga przysługuje pod warunkiem, iż spełnione zostały następujące warunki:

a) w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym dokonuje się odliczenia podatnik osiągał wskaźnik udziału dochodu w przychodach nie niższy niż 3%,

b) przed każdorazowym odliczeniem wydatków u podatnika nie występują zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczające z każdego tytułu 3% kwoty należnych składek i należnego podatku,

c) w okresie tym podatnik nie korzysta z innych ulg, odliczeń lub zwolnień na podstawie przepisów wymienionych w § 1ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1996 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1997 r. Nr 1, poz. 3, z późn. zm.)

d) wydatki inwestycyjne zostały udokumentowane w sposób określony w § 4 w/w rozporządzenia, czyli w tym przypadku fakturą VAT wystawioną przez podatnika VAT nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Podatnik, który skorzystał z ulgi inwestycyjnej w 1999 r. ma prawo do premii inwestycyjnej w następnym roku podatkowym, jeżeli spełnia warunki określone w art. 26a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Utrata prawa z tytułu ulgi inwestycyjnej i premii inwestycyjnej następuje jeżeli w okresie wymienionym w ustawie nie spełni dodatkowych warunków określonych w art. 26a ust. 22 w/cyt. ustawy. Wśród wymienionych w tym przepisie okoliczności, z którymi ustawodawca łączy utratę prawa do ulgi inwestycyjnej i premii inwestycyjnej jest również zdarzenie przedstawione w Pani zapytaniu. Zgodnie bowiem z pkt 2 tego ustępu, podatnik traci prawo do odliczeń, o których mowa w art. 26a ust. 1 ustawy (tj. z tytułu wydatków inwestycyjnych i premii inwestycyjnej), jeżeli przed upływem 3 lat od końca roku podatkowego, w którym skorzystał z odliczeń, przeniósł w jakiejkolwiek formie własność składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania. W ust. 27 art. 26a ustawodawca dodatkowo zaznacza, że przepisy ust. 22-25 stosuje się również do premii inwestycyjnej. Nie może być zatem wątpliwości, że utrata prawa do odliczeń w związku ze sprzedażą składników majątkowych, z którymi związane były odliczenia od podstawy opodatkowania dotyczy również premii inwestycyjnej.

W przypadku o którym mowa w pytaniu nie utraci Pani prawa do ulgi inwestycyjnej i premii inwestycyjnej jeśli sprzedaż samochodu nastąpi w roku 2004 gdyż od końca roku w którym skorzystano z odliczeń ulgi inwestycyjnej upłynęły 3 lata (31 grudnia 2002 r.) i premii inwestycyjnej również 3 lata (31 grudnia 2003 r.).

Opublikowano: www.isnet.katowice.pl