Udziały jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych - dla podatnika mającego zakład zagraniczny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo Ministerstwo Finansów Udziały jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych - dla podatnika mającego zakład zagraniczny.

Departament Finansów Samorządu Terytorialnego przedstawia swoje stanowisko:

Zgodnie z art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z 2008 r. Nr 88, poz. 539) w przypadku podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakład zagraniczny, część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na obszarze której wykonują prace (na podstawie umowy o pracę) osoby zatrudnione przez tego podatnika lub przez jego zagraniczny zakład, proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych przez niego lub ten zagraniczny zakład na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z powyższym, zdaniem Departamentu ST, prawidłowym jest opisane działanie polegające na przekazywaniu udziałów od dokonanych wpłat w podatku dochodowym od osób prawnych - gminom, powiatom i województwom. Ponadto § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. Nr 230, poz. 1693) określa m.in. tryb rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, zwanego dalej "podatkiem", od podatników posiadających zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż jednostka samorządu terytorialnego właściwa dla siedziby podatnika, w tym od podatników tego podatku, mających siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzących działalność poprzez zakład zagraniczny położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, którzy zatrudniają osoby na podstawie umowy o pracę.

W związku z zapytaniem (...) dotyczącym obowiązku przekazywania udziałów z podatku dochodowego od osób prawnych od wpłat osoby prawnej, nieposiadającej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, Departament ST zauważa, iż:

W myśl postanowień art. 2 pkt 14 cytowanej ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, ilekroć w ustawie jest mowa o podatniku podatku dochodowego od osób prawnych, posiadającym siedzibę na obszarze odpowiednio: gminy, powiatu i województwa - rozumie się przez to także podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, mającego siedzibę lub zarząd poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzącego działalność poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zakład zagraniczny, o którym mowa w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Przepis art. 4a powyższej ustawy definiuje pojęcie zagranicznego zakładu, określając go jako:

a)

stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,

b)

plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,

c)

osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje (...).

W myśl powyższych artykułów Departament ST wyraża opinię, iż skoro opisana w zapytaniu spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, to wydaje się oczywistym, że nieprzekazywane są udziały z wpływów z tego podatku. Natomiast jeżeli osoba prawna, nieposiadająca siedziby na terenie RP, jest właścicielem nieruchomości na terenie danego miasta i od osiąganych dochodów dokonuje wpłat na rachunek właściwego urzędu skarbowego, to zdaniem Departamentu ST udział we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych należny jest jednostkom samorządu terytorialnego (gminy, powiaty, województwa) i winien być przekazywany zgodnie z właściwością urzędu skarbowego, w którym dokonywane są przedmiotowe rozliczenia.

Opublikowano: Biul.Skarb. 2009/1/26