UCR.I./443-0002/06 - Prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji na podatek od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Człuchowie UCR.I./443-0002/06 Prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji na podatek od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktur otrzymanych przed dniem rejestracji dla potrzeb podatku VAT?

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 października 2005 r. (wpływ 25.10.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do pomniejszenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur otrzymanych przed dokonaniem rejestracji na podatek od towarów i usług

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Stan faktyczny: Z treści złożonego pisma wynika, że Wnioskodawczyni rozpoczęła działalność gospodarczą dnia 13 sierpnia 2005 r. wybierając zwolnienie z podatku od towarów i usług, przy czym nieświadoma była, że sprzedaż towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym (piwo) wyłącza możliwość wyboru zwolnienia podmiotowego. W dniu 10 października 2005 Wnioskodawczyni dokonała rejestracji dla celów podatku od towarów i usług składając formularz VAT-R.W deklaracji VAT -7 za miesiąc sierpień 2005 r. złożonej w dniu 12 października 2005 r. wykazała kwoty podatku należnego nie pomniejszając ich o kwoty podatku wynikające z faktur otrzymanych przed rejestracją.

Pytanie: Czy obowiązujące przepisy dopuszczają złożenie korekt deklaracji VAT-7, w których Podatnik wykaże odliczenie faktur otrzymanych w miesiącach poprzedzających rejestrację dla potrzeb VAT.

Własne stanowisko w sprawie: Zdaniem Wnioskodawczyni przysługuje jej prawo do odliczenia podatku w świetle art. 88 ust. 4 ustawy, bowiem jako podatnik zarejestrowany ma prawo do zrealizowania wynikającego z art. 88 ust. 4 uprawnienia.

Potwierdzeniem tego stanowiska jest orzecznictwo NSA: wyrok NSA W-wa sygn. FSK 733/04 z 29.09.2004 r., wyrok WSA sygn. III SA/Wa 2244/04 z dnia 25.01.2005 r.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa w odniesieniu do zaprezentowanego przez Wnioskodawczynię stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Człuchowie uznaje stanowisko Podatnika za nieprawidłowe, wskazując co następuje:

W myśl art. 113 ust. 1 ww. ustawy o z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku podatników u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Ponadto zgodnie z ust. 9 tegoż artykułu podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1.

Zgodnie z art. 113. ust. 13 zwolnień o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do importu towarów i usług wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Reasumując podatnik, dokonujący dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, a jak wynika z pisma, podatnik prowadzi sprzedaż detaliczną piwa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zatem w świetle art. 96 ust. 1 podatnik jest obowiązany przed dniem wykonania pierwszej czynności złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 zgodnie z którym w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 88 ust. 4, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z uwagi na istniejące rozbieżności interpretacyjne dotyczące zagadnienia objętego przedmiotowym wnioskiem przywołać należy w tym miejscu stanowisko sądów administracyjnych (min. wyrok WSA z dnia 25.01.2005 sygn. akt III SA/Wa 2244/04), zgodnie z którym przepisy dotyczące rejestracji, nie przewidują sankcji w postaci pozbawienia podatnika prawa do obniżenia podatku należnego i zwrotu różnicy podatku. Natomiast sankcja ta jest przewidziana w art. 88 ust. 4, jednak nie jest ona związana ze statusem podatnika (zarejestrowany czy nie) w dniu wykonania przez niego pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu. Ustawodawca odnosi niedokonanie zgłoszenia rejestracyjnego do wyłączenia nie tylko obniżenia kwoty podatku należnego, ale i zwrotu różnicy podatku. Zatem za istotny należy uznać nie tyle moment powstania prawa do obniżenia podatku należnego, co moment powstania możliwości realizacji przez podatnika tego prawa oraz prawa do zwrotu różnicy podatku. Możliwość ta powstaje z dniem zakończenia danego okresu rozliczeniowego. Tak więc, chociaż realizacja wymienionych praw (do obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu różnicy podatku) następuje dopiero w odpowiednim rozliczeniu (deklaracji podatkowej), w którym podatnik wykazuje kwotę podatku naliczonego obniżającą podatek należny oraz kwotę zwrotu różnicy podatku, to istotne jest, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed zakończeniem okresu rozliczeniowego, w którym zaszły zdarzenia uprawniające podatnika do obniżenia podatku należnego. Natomiast nie jest istotne, czy zgłoszenie rejestracyjne zostało dokonane przed dokonaniem czynności, z których wynika podatek podlegający odliczeniu.

W świetle powyższego, w niniejszej sprawie Wnioskodawczyni przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych od 1 października 2005 r.

Zgodnie z art. 86 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Powyższe oznacza, że jeżeli nie dokonała Pani obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych od dnia 1 października 2005 r. do dnia 10 października 2005 r. w deklaracji za październik 2005 r. ma Pani prawo do złożenia korekty tej deklaracji.

Jeżeli chodzi o faktury otrzymane w sierpniu i wrześniu 2005 r., mając na względzie wyżej przywołaną interpretację, takie prawo Pani nie przysługuje.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl