U.S.V-443/24/06i - Opodatkowanie sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2007 r. Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu U.S.V-443/24/06i Opodatkowanie sprzedaży praw do emisji gazów cieplarnianych.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 27 ust. 1, ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26 października 2006 r. (data wpływu 2 listopada 2006 r.), znak: EW/1678/2006 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu postanawia uznać stanowisko przedstawione przez Spółkę w powyższym wniosku za prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26 października 2006 r. E. Spółka z o.o. zwróciła się o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej. Wniosek dotyczy sprawy w której nie toczy się postępowanie podatkowe, ani kontrola podatkowa ani też postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny: E. Spółka z o.o. została objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Okres rozliczeniowy dotyczy lat 2005-2007. Uprawnienia do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji przyznawane są jednostkom prowadzącym instalacje na podstawie ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784). Przyznane i nabyte prawa do emisji, które są przeznaczone przez prowadzących instalacje do wykorzystania na własne potrzeby, zaliczane są do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Spółka dokonała sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz podmiotu (podatnika podatku od wartości dodanej) mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii.

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy sprzedaż ww. praw do emisji gazów cieplarnianych jest opodatkowana podatkiem VAT na terytorium kraju. W opinii Podatnika, sprzedaż praw do emisji podmiotowi zagranicznemu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko przedstawione prze Spółkę jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Zatem odsprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych należy zakwalifikować jako odpłatne świadczenie usług (sprzedaż prawa).

W przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia zgodnie z art. 27 ust. 1 ww. ustawy jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28. Zgodnie natomiast z art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy w przypadku gdy usługi o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę - miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. Ww. przepis ust. 3 stosuje się m.in. do usług sprzedaży praw - art. 27 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z ww. przepisów wynika, iż miejscem świadczenia (opodatkowania) usług sprzedaży praw jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada swoją siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności.

Zatem usługi wskazane przez Spółkę winny być opodatkowane podatkiem od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego nabywcy usługi i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju sprzedawcy.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl