U.S.V-443/15/04 - Stawka podatku VAT do usług remontowych i konserwacyjnych instalacji domofonowych w budownictwie mieszkaniowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Tarnobrzegu U.S.V-443/15/04 Stawka podatku VAT do usług remontowych i konserwacyjnych instalacji domofonowych w budownictwie mieszkaniowym

Pytanie podatnika

Czy montaż, remont i konserwacja instalacji domofonowych w budownictwie mieszkaniowym (PKOB 1122) zarówno dla robocizny jak i materiałów podlega 7-procentowej stawce podatku od towarów i usług?

W odpowiedzi na pismo z dnia 3 czerwca 2004 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tarnobrzegu, działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ustawy). Natomiast na dostawę materiałów budowlanych od 1 maja 2004 r. - zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy - obowiązuje stawka podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

W przypadku gdy, podatnik zawrze z inwestorem umowę, której przedmiotem będzie montaż domofonów lub remont i konserwacja domofonów w budynku obrotem dla wykonawcy będzie uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi (bez względu na poszczególne jej elementy, czyli materiały własne lub zakupione u innych producentów), a z punktu widzenia nabywcy świadczeniem głównym będzie właśnie wykonanie tej usługi, to nie ma przeszkód do zastosowania stawki podatku w wysokości 7% - zgodnie z wyżej powołanym przepisem art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy - do całości świadczenia. Natomiast w sytuacji, gdy podatnik zawrze z odbiorcą usługi umowę, z której wynikałoby uprawnienie do odrębnego rozliczenia zużytych materiałów, wówczas należy zastosować stawki podatkowe właściwe dla poszczególnych składników tych robót, czyli usługi i materiałów.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl