U.S.IV/436/1/2005 - Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim U.S.IV/436/1/2005 Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej.

Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą jednoosobową, a także jest Pan wspólnikiem w dwuosobowej spółce cywilnej i zamierza wnieść jako wkład niepieniężny do spółki samochód ciężarowy oraz komplet rusztowań.

W związku z powyższym stanem faktycznym wnosi Pan zapytanie, czy czynność wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Pana zdaniem zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi temu podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, w tym umowy spółki, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednak z treści art. 2 pkt 4 wynika, że nie podlegają podatkowi czynności, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku. W przedstawionej sytuacji jako osoba fizyczna wnosząca wkład do spółki jest Pan stroną, która z tytułu wniesienia wkładu do spółki jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Pana zdaniem opisana czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) podatkowi podlegają zmiany umów spółki, jeżeli powodują podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 w przypadku umowy spółki za zmianę umowy spółki uważa się przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub prawa majątkowych do nieodpłatnego używania.

W art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b cytowanej wyżej ustawy podstawą opodatkowania przy zmianie umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Na podstawie art. 2 pkt 4 ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych "podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego".

O wyłączeniu umowy spod działania przepisów tej ustawy nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy są podatnikami podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna z nich z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona z tego podatku.

Stosownie do par. 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.) "zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego". Zatem czynność wniesienia wkładów w postaci samochodu ciężarowego i kompletu rusztowań do spółki cywilnej jest zwolniona z podatku od towarów i usług i tym samym wyczerpuje postanowienia art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego stwierdzić należy, iż stanowisko wyrażone przez Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl