U.S.I-415/12/04 - Ustalenie przychodu w transporcie międzynarodowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 lipca 2004 r. Urząd Skarbowy w Zduńskiej Woli U.S.I-415/12/04 Ustalenie przychodu w transporcie międzynarodowym

Pytanie podatnika

Kiedy powstaje przychód z usług przewozu towarów w transporcie krajowym, wewnątrz wspólnotowym i międzynarodowym oraz wg jakiego kursu należy przeliczyć fracht dla polskich firm wyrażony w walucie obcej na złote?

Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za datę powstania przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 1 (przychody należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane), uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e-1g, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

- wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub

- wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi przychód wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub

- otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Szczególne zasady ustalania wysokości przychodów przewiduje art. 14 ust. 1a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku, gdy są one wyrażone w walutach obcych. Przychody te przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli między dniem uzyskania przychodów i dniem faktycznego ich otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice kursowe wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

W uregulowaniu tym należy zwrócić uwagę na rozróżnienie pomiędzy dniem uzyskania przychodu i dniem faktycznego otrzymania przychodu. Dniem uzyskania przychodu jest dzień, w którym powstała należność z tytułu wykonania świadczenia określonego w umowie. Dniem faktycznego otrzymania przychodu jest natomiast dzień, w którym wpłynęła zapłata za wykonane świadczenie.

Mając powyższe na uwadze, tutejszy organ podatkowy uznaje za prawidłowe Państwa stanowisko przedstawione w powołanym wyżej piśmie i stwierdza, że zgodnie z ww. przepisami, przychód z usług przewozu towarów powstaje z dniem wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, natomiast jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych to przelicza się je na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl