U.S.I/3.415-31/2006 - Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 sierpnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim U.S.I/3.415-31/2006 Możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem liniowym według stawki 19%

Pytanie podatnika

Czy przysługuje opodatkowanie podatkiem liniowym według stawki 19% na obecny rok 2006 r. - art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadził Pan działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego artykułami żywnościowymi i do dnia 31 grudnia 2005 r. był opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Ten sposób opodatkowania zamierzał Pan kontynuować w roku 2006 r., jak również w latach następnych. Będąc opodatkowanym w formie karty podatkowej zatrudniał Pan od 2002 r. więcej niż 3 pracowników, co umożliwiało rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2001 r. w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 151, poz. 1702).

Ponadto nadmienia Pan, iż z dniem 31 grudnia 2005 r. wyżej wymienione rozporządzenie przestało obowiązywać, o czym nie został powiadomiony przez organ podatkowy.

Po otrzymaniu decyzji odmawiającej za 2006 r. opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej złożył Pan oświadczenie, że wybiera jako formę opodatkowania 19%-wy podatek liniowy.

Stwierdza Pan, iż z uwagi na zaistniałą sytuację, nie był w stanie do 20 stycznia 2006 r. wystąpić o opodatkowanie 19%-wym podatkiem liniowym.

Pana zdaniem w opisanym stanie faktycznym, powinien mieć możliwość opłacania podatku liniowego w wysokości 19%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż stosownie do art. 36 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) nie stanowi przeszkody do opodatkowania w formie karty podatkowej przekroczenie stanu zatrudnienia określonego w części I, z wyjątkiem tabeli "Usługi inne, gdzie indziej w załączniku niewymienione", II, III i IV tabeli:

nie więcej niż o sześciu pracowników - jeżeli podatnik prowadzi działalność na terenie gmin wymienionych w odrębnych przepisach, określających wykaz gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, oraz zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego.

Odrębne przepisy, do których odsyła cytowany przepis art. 36 to rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2001 r. (Dz. U. Nr 151, poz. 1702) zmieniające rozporządzenie w sprawie określenie powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym z dnia 21 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 110, poz. 1264 i z 2000 r. Nr 120, poz. 1270) wydane na podstawie art. 37h ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. Nr 25, poz. 128 ze zm.) zmienionej ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001).

W załączniku do w/w rozporządzenia zawarto wykaz powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym. Począwszy od dnia 1 stycznia 2000 r. w wykazie tym figurował Powiat tomaszowski, a w nim: miasto Tomaszów Maz., gminy: Będków, Budziszewice, Czerniewice, Inowłódz, Lubochnia, Rokiciny, Rzeczyca, Tomaszów Maz., Ujazd, Żelechlinek jako zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.

W/w rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym za sprawą art. 149 ust. 2 w/w ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zachowało moc do dnia 31 grudnia 2005 r.

W związku z powyższym przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie gmin, wymienionych w uchylonym rozporządzeniu w sprawie określenia powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, nie mogą korzystać w 2006 r. z opodatkowania w formie karty podatkowej jeżeli stan zatrudnienia pracowników w ich firmach jest wyższy niż stan zatrudnienia wynikający z tabeli stawek.

Stosownie do art. 36 ust. 1 pkt 1 lit. a oraz art. 36 ust. 7 cytowanej ustawy, podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są obowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, które powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej. O powyższych zmianach podatnik jest obowiązany zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania okoliczności powodujących zmiany.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 powołanej ustawy podatnik, który zawiadomi w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, jest obowiązany, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków, zaprowadzić:

1) ewidencję i płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli spełnia warunki określone w rozdziale 2, albo

2) właściwe księgi - chyba że jest zwolniony od tego obowiązku - i płacić podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza) są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c w/w ustawy (czyli według stawki 19%). Skorzystanie z tego sposobu opodatkowania wymaga jednak złożenia, stosownie do postanowień ust. 2 w/cyt. artykułu, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20-go stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Ustawodawca przewidział więc możliwość wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 19% w ciągu roku podatkowego. Prawo to ograniczone jest jednakże do określonej grupy podatników, do której należą wyłącznie rozpoczynający w trakcie roku podatkowego prowadzenie działalności gospodarczej. Przy czym, użyte przez ustawodawcę sformułowanie "w trakcie roku podatkowego" oznacza podjęcie czynności, o której mowa w art. 9a ust. 2 w/cyt. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. podatku dochodowym od osób fizycznych tylko w tymże roku, w którym działalność ta została rozpoczęta, zaś sformułowanie "nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu" jest powiązane ze wskazaniem czasowym terminu rozpoczęcia działalności gospodarczej, czyli - w trakcie roku podatkowego, w którym nastąpiło rozpoczęcie działalności gospodarczej. Utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej w danym roku podatkowym, nie pozbawia podatnika przymiotu przedsiębiorcy i nie zwalnia z obowiązków nałożonych na niego jako osobę prowadzącą działalność gospodarczą. Dla celów podatkowych podatnik pozostaje przedsiębiorcą od dnia rozpoczęcia działalności do jej zakończenia (likwidacji) ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych. Faktu tego nie zmienia również utrata warunków. Skoro więc nie zgłosił Pan likwidacji działalności, to dla celów podatkowych jest ona nadal prowadzona, a w konsekwencji zastosowanie mają przepisy dotyczące osób kontynuujących działalność, a nie ją rozpoczynających.

Ustawodawca uzależnił więc możliwość wyboru podatku liniowego w ciągu roku podatkowego od faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej, a nie od zmian jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego, powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej w danym roku podatkowym. Podatnicy, którzy kontynuują działalność gospodarczą z prawa tego, tj. możliwości wyboru opodatkowania dochodów 19% podatkiem liniowym mogą skorzystać dopiero od nowego roku podatkowego, jeżeli wymagane oświadczenie złożą w terminie do 20 stycznia roku podatkowego.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż nie może Pan w roku 2006 r. skorzystać z opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej według 19% stawki liniowej. Wymagane oświadczenie o wyborze w/w formy opodatkowania wpłynęło do tutejszego organu podatkowego w dniu 31 maja 2006 r., tj. po upływie ustawowego terminu wynikającego z art. 9a ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stanowisko Pana dopuszczające możliwość skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl