U.S.I/3.415-23/2006 - Czy raty leasingowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2006 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim U.S.I/3.415-23/2006 Czy raty leasingowe mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej. W dniu 14 marca 2006 r. podpisała Pani wraz z wspólnikiem "Porozumienie" z BZ WBK Leasing, i na podstawie tego porozumienia wstąpiła Pani we wszelkie prawa i obowiązki Korzystającego z umowy leasingu na zasadach Nowo Korzystającego. Poprzedni Korzystający opłacił 31 rat leasingowych oraz opłatę wstępną w wysokości 30% wartości przedmiotu leasingu. W dniu 14 marca 2006 r. przekazano Pani przedmiot umowy samochód ciężarowy marki Peugeot 307 bez zawarcia dodatkowych porozumień między Korzystającym a Nowo Korzystającym oraz bez wnoszenia dodatkowych opłat. Natomiast uległy zmianie postanowienia dotyczące warunków finansowych umowy leasingu w zakresie terminów i wysokości uiszczanych przez Nowo Korzystającego opłat leasingowych na rzecz Finansującego.

Zdaniem Pani, płacone raty winny stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 23a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym nie regulują wprost skutków podatkowych zmiany stron umowy leasingu. Wnioskodawczyni na podstawie "Porozumienia" z dnia 14 marca 2006 r. przejęła tylko prawa i obowiązki cywilnoprawne dotychczasowego leasingobiorcy (korzystającego) nie zaś podatkowo-prawne. Skutki podatkowe umów leasingu zależą od tego, jakie warunki zostały ustalone w umowie. W zaistniałej sytuacji analizie na gruncie przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega zawarte porozumienie do umowy leasingu.

Przepis art. 23b ust. 1 cytowanej ustawy stanowi, iż opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszty uzyskania przychodu korzystającego, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1)

została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz

2)

suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Analiza warunków "Porozumienia" do umowy leasingu wykazała, iż nie spełnia ono wymogów zawartych w art. 23b ust. 1 pkt 2 ustawy. Zatem w analizowanej sprawie ma zastosowanie przepis art. 23l ustawy, który stanowi, iż do opodatkowania stron umowy zawartej na czas nieoznaczony lub na czas oznaczony, lecz nie spełniającej warunków, określonych w art. 23b ust. 1 pkt 2 stosuje się przepisy, o których mowa w art. 11, 22 i 23 ustawy dla umów najmu i dzierżawy.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. W katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy nie wymienia się wydatków poniesionych w omawianym przypadku. Przedmiot "Porozumienia" wykorzystywany jest na potrzeby działalności gospodarczej, a zatem ponoszone wydatki mają związek z uzyskaniem przychodu. W świetle powyższego raty leasingowe związane z realizacją "Porozumienia" do umowy leasingowej stanowią koszty uzyskania przychodu, gdyż spełniają przesłankę zawartą w art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przyjmując zatem, że do zawartego "Porozumienia" do umowy leasingu mają zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, to raty leasingowe wynikające z tejże umowy, stanowiące w tym przypadku czynsz dzierżawny, będą dla Pani kosztem uzyskania przychodów.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl