U.S.I/3.415-16/2006 - Działalność gospodarcza - moment powstania przychodu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 kwietnia 2006 r. Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim U.S.I/3.415-16/2006 Działalność gospodarcza - moment powstania przychodu

Pytanie podatnika

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wykonywanych usług budowlanych w miesiącu listopadzie 2005 r.?

Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym 19%. Przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności jest:

- wykonywanie robót ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków,

- sprzedaż hurtowa materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego,

- sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych farb i szkła,

- kształcenie ustawiczne dorosłych i pozostałe formy kształcenia, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W ramach prowadzonej działalności zawiera Pan z inwestorem umowy na wykonywanie określonych prac budowlanych, montażowych i remontowych. Z chwilą zawarcia umowy, Pan jako wykonawca zobowiązuje się do realizacji przewidzianych w umowie robót, zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej. Odbiór wykonywanych usług następuje poprzez podpisanie przez inwestora protokołu odbioru robót. Przychody ze sprzedaży materiałów budowlanych, szkoleń prowadzonych w ramach wykonywanej działalności gospodarczej ewidencjonowane są w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w dacie wystawienia faktury potwierdzającej dokonanie transakcji przy zachowaniu terminów wystawiania faktur przewidzianych w odrębnych przepisach. Przychody z tytułu świadczenia usług budowlanych dla potrzeb podatku dochodowego również ewidencjonowane są w dacie wystawienia faktur zaś w ewidencji sprzedaży sporządzanej dla potrzeb podatku od towarów i usług, w momencie powstania obowiązku podatkowego (art. 19 ust. 12 pkt 2d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). W dniu 30 listopada 2005 r. protokołem potwierdzono odbiór prac budowlanych. Faktura za w/w usługę została wystawiona dnia 2 grudnia 2005 r. Natomiast pieniądze na konto firmy wpłynęły dnia 22 grudnia 2005 r.

Zdaniem Pana w/w usługa powinna być zaewidencjonowania do podatkowej księgi przychodów i rozchodów w momencie wystawienia faktury.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Stosownie do art. 14 ust. 1c pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się z zastrzeżeniem ust. 1e-1g dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty.

W myśl art. 14 ust. 1f cytowanej ustawy, jeżeli podatnik:

1) jest podatnikiem podatku od towarów i usług niekorzystającym ze zwolnienia od tego podatku oraz

2) prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, oraz

3) ewidencjonuje przychody w dacie wystawienia faktury, zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. Nr 152, poz. 1475 ze zm.)

- za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury, a jeżeli faktura nie została wystawiona w terminie określonym w odrębnych przepisach, za datę powstania przychodu uważa się dzień, w którym faktura powinna być wystawiona.

Jak wynika z powyższego dla podatnika prowadzącego podatkową księgę przychodów i rozchodów, opłacającego podatek od towarów i usług oraz ewidencjonującego przychody zgodnie z § 22 wymienionego rozporządzenia o powstaniu przychodu nie decyduje data wykonania usługi, lecz dzień wystawienia faktury (o ile została wystawiona w terminie określonym, w przepisach w sprawie podatku od towarów i usług).

Zasada powyższa nie dotyczy zdarzeń zaistniałych w grudniu danego roku podatkowego, na które zgodnie z odrębnymi przepisami, zostaną wystawione faktury w roku następnym. W takim przypadku istnieje obowiązek wpisania do księgi kwoty przychodów w ostatnim dniu roku podatkowego, w którym miało miejsce zdarzenie.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż przedstawione w tym zakresie Pana stanowisko jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl