U.S.28.I/443-8/06 - Transport międzynarodowy z krajów Unii do krajów trzecich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 września 2006 r. Urząd Skarbowy w Sochaczewie U.S.28.I/443-8/06 Transport międzynarodowy z krajów Unii do krajów trzecich.

"(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Słownik ustawowy, zawarty w art. 2 pkt 1 cytowanej ustawy definiuje terytorium kraju jako terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. O obowiązku opodatkowania danej usługi na terytorium kraju decyduje miejsce jej świadczenia, które z kolei określone zostało w rozdziale 3 działu V ww. ustawy.

W myśl art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości.

Przepis art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy stanowi, że stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Stosownie do ust. 3 tegoż artykułu przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, rozumie się m.in.:

1) przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:

a) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,

b) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,

c) z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),

d) z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium.

Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz opisany przez Stronę stan faktyczny należy stwierdzić, że wykonana przez podatnika usługa jest częścią usług międzynarodowego transportu towarów.

Dowodem świadczenia usług, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy są dokumenty wymienione w art. 83 ust. 5 tj. w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora - list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora).

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 i art. 5 ust. 1 pkt 1 usługi te opodatkowane są stawką podatku w wysokości 0% w takiej części, w jakiej są wykonywana na terytorium kraju, natomiast pozostała ich część tj. transport poza granicami kraju nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium RP.

Na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy - w przypadku świadczenia usług poza terytorium kraju, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W związku z powyższym stanowisko Strony zajęte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ podatkowy informuje, że błędne jest umieszczanie na wystawianych fakturach VAT numeru kontrahenta, który podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego. Działania powyższe mogą mieć zastosowanie tylko do wewnątrzwspólnotowej usługi transportu towarów, a nie do międzynarodowego transportu towarów (§ 27 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 95, poz. 798 ze zm.) (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/12/33