U.S.28.I/443-13/06 - Obowiązek podatkowy przy zaliczce w eksporcie.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Sochaczewie U.S.28.I/443-13/06 Obowiązek podatkowy przy zaliczce w eksporcie.

(...) Generalna zasada dotycząca opodatkowania przedpłat otrzymanych przez podatnika przed dostawą towaru wyrażona została w art. 19 ust. 11 ustawy o VAT. Zgodnie z treścią tego artykułu, jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część należności w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Natomiast w myśl § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Jednocześnie zaznacza się, że w myśl § 14 ust. 5 jeżeli faktury o których mowa w ust. 1, obejmują całą cenę brutto towaru lub usługi, sprzedawca po wydaniu towaru lub wykonania usługi nie wystawia faktury w terminie określonym w § 13. Zatem, przy otrzymaniu przedpłaty terminem powstania obowiązku podatkowego jest dzień jej otrzymania przez dostawcę, co dostawca winien udokumentować fakturą VAT wystawioną w terminie 7 dni od otrzymania należności.

Zgodnie z treścią art. 19 ust. 12 - przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio w przypadku eksportu towarów jeżeli wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania części należności. Tak więc otrzymana przedpłata na poczet eksportu towaru rodzi obowiązek podatkowy z chwilą jej otrzymania, jeżeli tylko wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania należności.

Wobec powyższego podatnik, który na poczet eksportu otrzymał jakąkolwiek należność (przedpłatę, zaliczkę itp.), wykazuje z tego tytułu sprzedaż opodatkowaną stawką podatku VAT w wysokości 0%, o ile wywóz towarów nastąpi w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia otrzymania należności, co w rozpatrywanej sprawie miało miejsce.

Podsumowując, w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że obowiązek podatkowy przy otrzymaniu przedpłaty na poczet eksportu towaru powstał w chwili otrzymania należności, a jej wartość podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 0%.

Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy zauważa, że w przypadku zadeklarowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na podstawie art. 87 ust. 3 ustawy o VAT, do obrotu o którym mowa w tym przepisie wlicza się obrót z tytułu otrzymania przedpłaty, ale pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego. Zasadę tę reguluje art. 87 ust. 3a ustawy o VAT, w myśl którego do obrotu, o którym mowa w ust. 3, wlicza się obrót z tytułu otrzymania należności, dla którego obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 12 pod warunkiem przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku jaka byłaby należna gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających eksport towarów, objętych tą należnością. (...)

Opublikowano: S.Podat. 2007/6/21