Świadczenia alimentacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2002 r. Ministerstwo Finansów Świadczenia alimentacyjne.

Alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, począwszy od wejścia w życie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), czyli od 1 stycznia 1992 r. Poczynając bowiem od tego dnia ww. alimenty stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji osoby otrzymujące alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, są obowiązane wykazać w zeznaniu podatkowym, łącznie z innymi przychodami, kwoty otrzymanych alimentów i obliczyć należny podatek według skali podatkowej. (...)

Natomiast w związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonaną nowelizacją z dnia 9 listopada 2000 r. (Dz. U. Nr 104, poz. 1104), urzędy skarbowe dysponują imiennymi informacjami o wysokości alimentów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie bowiem do postanowień art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów wymienionych w katalogu zwolnień przedmiotowych, od których nie są obowiązane pobierać zaliczek na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego - mają obowiązek sporządzić w trzech egzemplarzach, odrębnie dla każdego podatnika, informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (tzw. PIT-8C) i w terminie do dnia 15 marca następnego roku podatkowego przekazać jeden egzemplarz podatnikowi, a drugi -urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Ponieważ wyżej przytoczony przepis art. 42a wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2001 r., stąd pierwsze informacje o symbolu PIT-8C dot. m.in. wysokości otrzymanych przez podatnika alimentów, urzędy skarbowe zaczęły otrzymywać za 2001 r., czyli w okresie od 1 stycznia do 15 marca 2002 r.

Odnosząc się natomiast do kwestii podwójnego opodatkowania alimentów, uprzejmie informuję.

Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Zatem alimenty, z wyłączeniem alimentów na rzecz dzieci, opodatkowane są tylko raz, u osoby je otrzymującej. Tylko dla tej osoby alimenty stanowią źródło przychodu (zakwalifikowane przez ustawodawcę do innych źródeł - art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Osoba otrzymująca alimenty (z wyjątkiem tych na rzecz dzieci) obowiązana jest do wykazania w zeznaniu podatkowym przychodu, jaki uzyskała z tego tytułu. Natomiast dla osoby realizującej obowiązek alimentacyjny alimenty nie są źródłem przychodu. Dla tej osoby źródłem przychodu jest np. przychód ze stosunku pracy bądź świadczenie emerytalne, z których to przychodów następuje wypłata alimentów.

W świetle powyższego nie znajduje się uzasadnienia do twierdzenia o podwójnym opodatkowaniu świadczeń alimentacyjnych.

Opublikowano: S.Podat. 2003/3/22