Stypendium przyznane przez szkołę zagraniczną.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 maja 2002 r. Ministerstwo Finansów Stypendium przyznane przez szkołę zagraniczną.

Odpowiadając na przekazaną przy piśmie z dnia 18 kwietnia 2002 r. Nr SPS-0202-1139/02 interpelację (...) z dnia 17 kwietnia br. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym stypendium przyznanego dziecku przez zagraniczną szkołę, uprzejmie wyjaśniam.

Zgodnie z treścią ust. 1 w art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21 i 52 ustawy. W konsekwencji każde stypendium, które nie zostało wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Należy bowiem zauważyć, iż stosownie do postanowień ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są wyłącznie:

1) stypendia otrzymywane na podstawie przepisów wydanych przez właściwego ministra w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania (art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy),

2) świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, studentów, uczestników studiów I doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni - przyznane na podstawie odrębnych przepisów o systemie oświaty, o szkolnictwie wyższym, o wyższych szkołach zawodowych oraz o tytule naukowym i stopniach naukowych (art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy),

3) stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez fundacje lub stowarzyszenia na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie połowy najniższego wynagrodzenia za pracę ogłaszanego na podstawie odrębnych przepisów, za grudzień roku poprzedzającego rok podatkowy (art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy).

Niestety z uwagi na brak szczegółowych informacji dotyczących przyznanego stypendium, nie jest możliwe udzielenie jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej jego opodatkowania. Bowiem, jak wskazano wyżej, jeżeli przedmiotowe stypendium mieści się w zakresie zwolnień przedmiotowych wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, to będzie korzystało ze zwolnienia od opodatkowania. W każdym innym przypadku stypendium to będzie stanowiło dla stypendysty przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego. Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi uniemożliwia ponadto brak informacji odnośnie do miejsca położenia źródła przychodu. Bowiem w sytuacji, gdy źródło przychodów położone jest w obcym państwie, o sposobie jego opodatkowania będą decydowały postanowienia umowy o zapobieżeniu podwójnemu opodatkowaniu, którą Rzeczpospolita Polska zawarła z tym państwem, a w przypadku braku takiej umowy - z zasad wzajemności. Dlatego też niezbędne jest zapoznanie się z postanowieniami konkretnej umowy.

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na brzmienie art. 21 ust. 1 pkt 20, zgodnie z którym wolna od podatku dochodowego jest część dochodów osób podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy lub stypendiów - w wysokości odpowiadającej równowartości diet określonych w odrębnych ustawach lub przepisach wydanych przez właściwego ministra w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych pracowników poza granicami kraju - obliczonych za okres, w którym była wykonywana praca lub było otrzymywane stypendium. Odrębnymi przepisami, o których mowa w przytoczonym przepisie, jest w chwili obecnej rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 50, poz. 525 ze zm.).

Opublikowano: S.Podat. 2003/3/19